strona powiatu

 

       

POGODA


 

Światowy Serwis Informacji  Pogodowych

Światowy Serwis Informacji Pogodowych   prowadzony przez   Światową Organizację Meteorologiczną

Pogoda z całego świata w czasie rzeczywistym – serwis Windy

Pogoda z całego świata w czasie rzeczywistym – serwis Ventusky

 

Serwis pogodowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy

 

Pogodynka.pl -  serwis pogodowy Instytutu  Meteorologii  i Gospodarki Wodnej  Państwowy Instytut Badawczy.
W serwisie Pogodynka.pl możemy uzyskać informację dotyczące:

Numeryczna Prognoza Pogody ICM

 

- www.meteo.pl - strona internetowa  Uniwersytetu Warszawskiego  przedstawia Numeryczną Prognozę Pogody prowadzoną przez ICM – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego które jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Warszawskiego.

    Numeryczna prognoza modelu UM o wysokiej rozdzielczości na okres 48 godzin, numeryczna prognoza modelu COAMPS na okres 84 godzin, meteorogramy, komentarz synoptyka do obecnej sytuacji synoptycznej w Europie.

 

PROGNOZA POGODY MODEL UM Siatka: 4km. Długość prognozy 48h.
Źródło: ICM
meteo.pl

 

Strony internetowe pomocne w monitorowaniu zjawisk meteorologicznych wskazane przez WCZK:

 

- SAT24    http://www.sat24.com/pl

przedstawia prognozę opadów, temperatury, burz oraz wiatru

- Radar Czeski - http://radar.bourky.cz

przedstawia m.in.. strefy opadów na terenie województwa opolskiego

 

www.burze.dzis.net - przedstawia monitoring zjawisk burzowych

http://burze.dzis.net/?page=mapa  -  mapa burzowa

- Weatheronline  - www.weatheronline.pl

-  http://www.weatheronline.pl/cgi-app/weathercharts?CONT=euro&MAPS=n&LANG=pl&LOOP=0

przedstawia prognozę meteorologiczną,

 

- EUMETSAT  -   http://oiswww.eumetsat.org/

http://oiswww.eumetsat.org/IPPS/html/MSG/PRODUCTS/MPE/CENTRALEUROPE/index.htm  - przedstawia strefy opadów na terenie Europy

 

dodatkowo:

 

- Radar czeski (po polsku) www.radareu.cz/?lng=pl&core=mc 

zawiera dane meteorologiczne i prognoza pogody

 

 

Inne strony:

Polska Centrala Zagrożeń Pogodowych

blitzortung.org ogólnoświatowa, społecznościowa sieć wykrywania wyładowań atmosferycznych i burz w czasie rzeczywistym udostępnia informacje:

Błyskawica i burze – mapa świata

Błyskawica i burze -  Europa         

Błyskawica i burze - Polska

 

 

Aktualny codzienny zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce  -  serwis prowadzony przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk CBK PAN. Monitoring zmian zasięgu pokrywy śnieżnej ("śnieżności zimy") pozwala wstępnie ocenić charakter zimy jest jednym z najbardziej podstawowych aspektów obserwacji pogody i klimatu.

 

lowcyburz.pl

www.meteoprog.pl 

www.twojapogoda.pl 

tvnmeteo.tvn24.pl

 

Pogodynka.pl

Pogodynka.pl to serwis Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy. W serwisie znajduje się wiele szczegółowych i profesjonalnych informacji na temat stanu pogody, jak również inne wiadomości.
Pogodynka posiada informacje podzielone na działy, jak na przykład: ostrzeżenia, rzeki, temperatura wód, żagle i inne.
W witrynie można się zarejestrować.

Prognoza pogody jest długoterminowa, bo aż na 16 dni. Parametry, na temat których możemy zaczerpnąć informacji to temperatura odczuwalna, ciśnienie, wiatr oraz słowny opis warunków. Zmiany pogody rejestrowane są co 3 godziny w ciągu doby dla prognozy siedmiodniowej. Później – dla dnia i nocy. Prognoza jest dostępna dla Polski, Europy i Świata. Ponadto można sprawdzić warunki dla Bałtyku oraz gór. Są to prognozy specjalistyczne, dzięki którym sprawdzimy na przykład dla morza: zlodzenie, aktualne poziomy wody, ostrzeżenia, mapę radarową, zdjęcia satelitarne, a także znajdziemy wiele interesujących wiadomości do czytania. W przypadku prognozy dla gór sprawdzić można (poza warunkami pogodowymi), warunki narciarskie, przeczytać biuletyn śniegowy, obejrzeć galerię zdjęć. Prognoza pogody podana jest dla poszczególnych miejscowości, podzielonych w zależności od pasma górskiego, czyli dla Tatr i Podhala, Bieszczad i Beskidu Niskiego, Gorców
i Beskidu Sądeckiego, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz dla Sudetów.

Pogodynka posiada ponadto informacje biometeorologiczne, czyli dotyczące wpływu pogody na nasze samopoczucie.

Istnieje możliwość otrzymywania komunikatów sms na temat aktualnych zagrożeń dla danego (wybranego) województwa.
U dołu serwisu mamy dostęp do informacji ze świata – o charakterze ogólnym, nie tylko dotyczącym pogody. W serwisie znajdziemy ponadto edukacyjne gry dla dzieci o tematyce meteorologicznej, encyklopedię terminów meteorologicznych, widgety do pobrania na pulpit komputera, bądź na własną stronę internetową, dzięki którym możemy mieć na bieżąco podgląd na aktualną pogodę dla wybranej miejscowości. Pobrać można również aplikacje na systemy mobilne. Pogodynka.pl współpracuje z firmami oraz gminami, dla których również ma przygotowaną ofertę.

Co ważne dla rolników i ogrodników – serwis posiada blok poświęcony warunkom agrometeorologicznym. Prognozie pogody dla rolników poświęcona jest nawet osobna witryna. Można w niej sprawdzić pogodę, aktualne warunki uprawy roślin, zagrożenie agrofagami, przeczytać komentarz rolniczy. Producent może znaleźć też ostrzeżenia oraz słownik terminów agrometeorologicznych. Wszystkie informacje nie są dostępne już dla tak dużej liczby miejscowości, jak prognoza ogólna. Informacje rolnicze nie są dostępne zwłaszcza dla małych miejscowości, które przeważnie obfitują w gospodarstwa rolne.

 

www.meteo.pl

strona internetowa  Uniwersytetu Warszawskiego  przedstawia Numeryczną Prognozę Pogody prowadzoną przez ICM – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego które jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Warszawskiego. Ogólnodostępny serwis Numeryczna Prognoza Pogoda, produkt projektu badawczego od 1994 roku realizowanego w ICM.

Serwis Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnia się wysokim poziomem zaawansowania, przeznaczony jest dla użytkowników, którzy potrzebują precyzyjnych informacji odnośnie pogody krótkoterminowej – do 84 godzin. Prognoza dostępna jest w trzech wariantach: model UM o wysokiej rozdzielczości: do 4 km i 48 godzin, model COAMPS: do 13 km i 84 godzin oraz model WAM: do 84 godzin.

Meteorogramy w graficzny i bardzo szczegółowy sposób pokazują sytuację pogodową pod względem następujących parametrów: temperatury, opadów, ciśnienia, wiatru i zachmurzenia. Spektrum miejscowości, dla których dostępna jest prognoza jest bardzo bogate. Serwis dostarcza informacji na temat pogody tylko w Polsce i Europie.

Codziennie przeczytać możemy naukowy komentarz synoptyka na temat aktualnie sytuacji synoptycznej w Europie.

Prognoza cieszy się ogromnym powodzeniem w Polsce i jest bardzo wysoko oceniana przez użytkowników z krajów europejskich, w szczególności z krajów nadbałtyckich;

                                                                                                         

www.weatheronline.pl

Jest to serwis dedykowany użytkownikom profesjonalnym, w którym znaleźć można wiele szczegółowych informacji nie tylko na temat warunków pogodowych, ale także dotyczących klimatu, zarówno na lądzie, jak i na morzach i oceanach. Serwis ma zasięg międzynarodowy i dostępny jest w kilku wersjach językowych.
Wyszukiwać należy wprowadzając nazwę miasta lub regionu. Podawana jest prognoza maksymalnie 14-dniowa dla określonej lokalizacji. Szczegółowe informacje znajdą tutaj rolnicy oraz producenci warzyw, a także sportowcy. Odczytać można prognozę pogody dla określonej lokalizacji, a nawet warunki optymalne dla uprawy konkretnej rośliny warzywnej i rolniczej. Zawarte są informacje na temat ryzyka wystąpienia danego patogena: choroby i szkodnika – w pięciostopniowej skali w przeciągu trzech dni, a ponadto podano preparaty, które należy w danym momencie zastosować.

Przeczytać można również artykuły o tematyce meteorologicznej tylko w angielskim języku. Serwis dysponuje  szerokim zasobem informacji. Aktualizacja danych następuje codziennie.
 

www.meteoprog.pl

Jest to serwis poświęcony prognozie pogody dla Polski, Europy i Świata. W kraju odnaleźć można prognozę pogody dla 1319 miejscowości. Serwis zawiera głównie precyzyjne informacje na temat pogody.

W skład menu chodzą: wiadomości (z kraju i ze świata, filmy), ponadto mapy pogody, informery – czyli widgety do zainstalowania na własnej stronie internetowej. Pogodę dla świata wygodnie odnaleźć można w katalogu krajów. Ostatnim elementem menu jest pogoda dla drogowców. Za pomocą nieskomplikowanej wyszukiwarki odnaleźć możemy żądaną miejscowość.

Prognoza podzielona została na krótkoterminową: 1-5 dni, dłuższą – od 6 do 10 dni, oraz długoterminową do 15 dni. W skład prognozy pogody wg Meteoprog.pl, w danej miejscowości wchodzą: zachmurzenie i opady, temperatura powietrza, wilgotność, ciśnienie, prędkość i kierunek wiatru. Podano również godziny wschodu i zachodu słońca, z podziałem na zmierzch astronomiczny, nawigacyjny i cywilny, a także długość dnia i fazę księżyca. Nie ma możliwości rejestracji w serwisie.

     

www.twojapogoda.pl

Serwis posiada informacje nie tylko dotyczące pogody, ale również treści encyklopedyczne, pliki multimedialne – jak zdjęcia, filmy, tapety na pulpit. Nie ma możliwości zarejestrowania się w serwisie. Dostępne są różnego rodzaju ciekawostki, jak na przykład wypowiedzi naukowców, informacje na temat podróży, można zaplanować trasę turystyczną.

Informacje na temat pogody dotyczą tylko terenu Polski. Pod względem długości prognozy pogody zastosowano podział na prognozę 16-dniową i prognozę sezonową. Prognozy podzielono też na pogodę dla plażowiczów, wędkarzy, kierowców, biegaczy, alergików, rolników, astronomów i narciarzy. Dostępna jest też porównywarka pogody.
Po prawej stronie serwisu przeczytać możemy informacje ze świata dotyczące zjawisk atmosferycznych, na temat anomalii, czy kataklizmów. Prognozę pogody możemy sprawdzić dla wybranej miejscowości, pod względem następujących parametrów: temperatura (odczuwalna), prędkość wiatru i jego kierunek, procentowe pokrycie nieba chmurami, opady, ciśnienie, wilgotność powietrza, termikę oraz biomet.
W serwisie występują różnego rodzaju ciekawe informacje, filmy, zdjęcia, jednak spektrum miejscowości, dla którego chcemy sprawdzić pogodę nie jest imponujące. Znaleźć możemy za to informacje na temat ryzyka pożaru, grypy, smogu, suszy, powodzi czy upału. Otrzymamy też poradę, jak zachować się w czasie burzy, upału bądź mgły. Menu jest bardzo proste
i przyjazne.

Prognoza pogody dla rolników zawiera informacje na temat czasu, w jakim wystąpią opady o danej wielkości (podane
w mm/12 h), procentowo została określona wilgotność powietrza w danym czasie, maksymalna i minimalna temperatura powietrza, minimalne temperatury przy gruncie, siła wiatru. Wszystkie parametry podane są w wersji tabelarycznej oraz
w formie wykresów. Plantatorzy znajdą również newsy dotyczące pogody i jej znaczenia w rolnictwie.

 

tvnmeteo.tvn24.pl

Serwis tvnmeteo.pl jest źródłem informacji na temat pogody.

Na pierwszej stronie widoczna jest prognoza na najbliższe dni dla jednego z największych miast w Polsce. Pogoda podana jest w bardzo prosty sposób, z uwzględnieniem podstawowych parametrów: zachmurzenie, temperatura i opady. Serwis posiada dostęp do informacji pogodowych wielu miejscowości w kraju. Po wyszukaniu żądanej miejscowości, widzimy prognozę na najbliższą dobę. Jest również możliwość zapoznania się z prognozą 15-dniową. Intuicyjne menu zawiera następujące dane: pogodę, mapy, informacje, wideo, foto, serwis wakacyjny, magazyny, narzędzia oraz kontakt.

      Istnieje możliwość zalogowania w serwisie. Po zalogowaniu użytkownik posiada własny, indywidualny profil, w którym rejestrowana jest jego aktywność.