powrót na stronę główną

 

Powiat

Bad Dürkheim

 

 

 

 

 

 

Adres Starostwa:

Kreisverwaltung Bad Dürkheim
Philipp-Fauth-Straße 11
67098 Bad Dürkheim
tel. 0049 6322 796-100

fax 0049 6322 961-100

 

 

Powiat Bad Dürkheim został założony 1 lipca 1969 roku, kiedy to w Nadrenii - Palaty- nacie przeprowadzono reformę administracyjną. W jego skład wchodzą dawniejsze obszary powiatów Neustadt i Frankenthalu. Aktualnie powiat liczy 135 tysięcy mieszkańców a w swoich granicach zrzesza 48 miast i gmin. Zjednoczone są one w sześciu tak zwanych gminach zrzeszonych. Do tego dochodzą jeszcze miasta Bad Dürkheim i Grünstadt oraz niezrzeszona gmina Hassloch.
 


Powiat Bad Dürkheim – to charakterystyczna cząstka Palatynatu; w jego granicach znajdujemy wszystko to, co cechuje cały jego obszar: winnice wzdłuż Drogi Winnej (pierwszej tak zwanej drogi urlopowej) i Las Palatynacki – największy nierozdzielny obszar lasów w Niemczech.  Powiat Bad Dürkheim przedstawia nam się jako kraina lasów i winnic. 2/3 jego powierzchni zajmuje park naturalny „Las Palatynacki” a 1/3 urodzajna równina Renu ze wstęgą winnic wzdłuż pasma pagórków „Haardt”.
 

 

Droga B 271 - „Niemiecka Droga Wina“ ciągnie się przez powiat na długości 30 km od północy z Bockenheim aż na południe do Neustadt i stanowi jakby oś podłużną regionu gospodarczego. Budowa nowej drogi B 271, która przebiega równolegle do starej B 271 służy odciążeniu ruchu drogowego w pojedynczych miejscowościach oraz polepszeniu jakości życia mieszkańców. Najlepsze, czym powiat może się pochwalić, to 7 200 hektarów winnic. Ale z uprawy wina żyje tylko 1/7 mieszkańców. Powiat Bad Dürkheim należy do regionu uprawy wina tzw. „Mittelhaardt”.  
 

 

Jedną czwartą powierzchni winnic stanowi gatunek wina Risling, który zwany jest „królem wina“. 20 stowarzyszeń winiarzy, więcej niż 100 pojedynczych gospodarstw winnych i przetwórni win – a także 100 różnego rodzaju festynów win podkreśla miły charakter naszego regionu i popiera w ten sposób turystykę – jedną z ważniejszych gałęzi, dającej możliwości zatrudnienia tutejszych mieszkańców. Od dłuższego już czasu teren Powiatu jest również słynny z przetwórni szampanów. Ale z samego lasu

i wina mieszkańcy powiatu nie mogą wyżyć. Fundament gospodarczy tworzą oferty przedsiębiorstw stanu średniego.
 

 

Duża liczba miejscowości, których nazwy kończą się na „heim“ (25 z 48-miu) wskazuje na frankońskich założycieli osad. Region powiatu Bad Dürkheim stanowił w średniowieczu centrum Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Cesarze z rodu Salier i ich krewni z rodu Staufer posiadali tutaj swoje siedziby. Świadczą o tym potężne zamki np. ruiny zamku obronnego Hardenburg oraz ruiny klasztoru Limburg w pobliżu miasta Bad Dürkheim. Dowodem są też zamki w Altleiningen i Neuleiningen, które znajdują się w północnej części powiatu oraz Zamek Hambach, który zwany jest kołyską niemieckiej demokracji.
 

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku