strona główna

Pamiątki od mistrzów rzemiosła

 

Aparaty fotograficzne z połowy poprzedniego wieku, jubilerskie akcesoria, czy togę członka cechu rzemiosł – m.in. takie przedmioty można oglądać na wystawie pn. "Rzemiosło i przemysł na Ziemi Kluczborskiej dawniej i dziś". Wystawę zorganizowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna przy ul. Karola Miarki z inicjatywy starostwa powiatowego w Kluczborku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy zapraszają do zwiedzania.

Lwią część eksponatów została przekazana przez rzemieślników z powiatu.

M.in. przez panów Józefa Pernioka, znanego kluczborskiego zegarmistrza i Jana Turka, kowala z Chocianowic. Obaj panowie gościli na otwarciu wystawy.

- Rzemieślnik, znaczy dziś coś innego niż 60 lat temu kiedy ja zaczynałem – mówił Józef Perniok. - Wtedy nie tak łatwo trafiało się do rzemieślniczych zawodów, wymagało to przygotowania, praktyki, umiejętności były weryfikowane na egzaminach poszczególnych szczebli, na czeladnika, mistrza.

A teraz właściciele zakładów rzemieślniczych często przyjmują do pracy ludzi bez przygotowania, jakby liczyła się tylko para rąk, nic więcej – stwierdza.

Pan Józef zajmująco opowiadał o przedmiotach, których używał przez wiele lat w swojej pracy, a które przekazał na potrzeby wystawy. Np. dmuchawy używane przy topieniu złota, czy zegar kieszonkowy używany przez kolejarzy.
Wystawa została zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Jej komisarzem jest pani Krystyna Pychyńska.Program Europejskich Dni Dziedzictwa w Powiecie Kluczborskim

6-30 września 2010 roku
10.00-16.00 Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
Wystawa: "Rzemiosło i przemysł na Ziemi Kluczborskiej dawniej i dziś".
Otwarcie wystawy 6 września 2010 roku o godz. 11.00.

11 września 2010 roku
10.00-15.00 Jarmark Ziemi Kluczborskiej – Rynek w Kluczborku
Inauguracja EDD w powiecie kluczborskim
W programie m.in. wystawy, warsztaty, zajęcia praktyczne i pokazy przypominające o zapomnianych tradycjach i rzemiosłach, konkursy, występy artystyczne i promocja lokalnych produktów.

11-29 września 2010 roku
15.00-17.00 Wieża widokowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Zbawiciela w Kluczborku
Wieża widokowa przy placu Gdacjusza dostępna jest trzy dni w tygodniu – w środę, piątek oraz sobotę.

12-13 września 2010 roku
Zakład Ceramiki Budowlanej CER-BUD – Markotów Duży
Pokazy edukacyjno-praktyczne w pracowniach ceramicznej oraz wikliniarsko-plecionkarskiej.

13-17 września 2010 roku
Szlak ginących umiejętności – Kuniów, Maciejów, Chocianowice
"Szlak ginących umiejętności" to połączenie miejsc związanych z zapomnianymi i niedocenionymi w codziennym życiu umiejętnościami. Szlak obejmuje: Izbę Pamięci Regionalnej i Rzemiosła w Kuniowie, Pasiekę Zarodową w Maciejowie, Kuźnię kowalstwa artystycznego Państwa Turków w Chocianowicach.
Wystawa robótek ręcznych – Zakład Rękodzieła Użytkowego i Artystycznego BEA Nowa Bogacica
Warsztaty wykonania robótek na drutach i szydełkiem oraz kursy haftowania, tkactwa i tworzenia biżuterii. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom ukończenia praktycznych zajęć rękodzielniczych.

Wstęp wolny
 

 

 

www.edd.com.pl

 

 

 

 

 

zobacz także:

Jarmark Ziemi Kluczborskiej - Europejskie Dni Dziedzictwa w powiecie kluczborskim

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku