strona główna

Kluczborscy strażacy – ofiarom zamachu na WTC

 

W minioną niedzielę (11.09) strażacy ochotnicy obchodzili 90. rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i oddali hołd strażakom i policjantom, którzy zginęli 11 września 2001 r. w Nowym Jorku.

Uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i kompanii honorowych spod kościoła ewangelickiego na kluczborski Rynek przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP w Łowkowicach. Kolumnę prowadziła grupa mażoretek.

Odegrano hymny polski i amerykański i wciągnięto na maszt flagi obu państw. Stanisław Reng, prezes zarządu miejsko – gminnego Związku OSP RP w Kluczborku, członek władz wojewódzkich związku jako współorganizator połączonych rocznic przedstawił historię ruchu strażackiego od I Zjazdu, który odbył się 8 września 1921 r. w Warszawie do chwili obecnej. Mówił też o ofiarach zamachu na World Trade Center, o strażakach i policjantach, którzy stracili życie ratując innych.

Na uroczystość do Kluczborka zaproszono też przedstawiciela konsulatu USA w Krakowie. Jonathan Kohler wspominając wspominając ofiary zamachu, podziękował organizatorom ich upamiętnienie i nadanie rocznicy tak uroczystej oprawy. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy, a potem wyciem syren wozów strażackich.

W spotkaniu na Rynku wzięli też udział Amerykanie przebywający czasowo w powiecie kluczborskim.

Dziewięćdziesiąta rocznica powstanie Związku OSP RP była też okazją do wyróżnienia zasłużonych strażaków, w tym gronie znaleźli się: dh Hubert Adamski z OSP w Biadaczu, który otrzymał najwyższe odznaczenie jakim jest Złoty Znak Związku OSP RP. Medalem honorowym im. Bolesław Chomicza (pierwszy prezes Związku), który otrzymał ks. dh kapelan strażaków Henryk Schroeder (były pastor parafii ewangelicko – augsburskiej). Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał ksiądz prałat Piotr Gołąbek, natomiast medal honorowy im. Johannesa Hellmanna otrzymał dh Rudolf Hyla, prezes OSP Szemrowice (powiat oleski). Jest to pierwszy medal nadany przez zarząd wojewódzki w Opolu. Szemrowiccy strażacy są tymi, którzy przypomnieli postać Hellmanna, jego zasługi dla ochotniczych straży na Śląsku i byli inicjatorami stworzenia medalu , którym wyróżniać się będzie zasłużonych druhów.

Z Rynku kolumna przemaszerowała pod kościół ewangelicki na uroczysty koncert organowy w kościele ewangelicko augsburskim z udziałem Marcina Armańskiego (organy), Igora Cecocho (trąbka) i orkiestry dętej OSP w Łowkowicach, poświęcony ofiarom zamachu na WTC. Jednym z bardziej przejmujących momentów tego koncertu było odegranie przez Igora Cecocho „Ciszy” na trąbce.

Ogólnopolski kapelan strażaków ks. kpt. Adam Glajcar, ks. Franciszek Drenda, ks. Henryk Schroeder prowadzili modlitwy za ofiary zamachu.

Wśród zaproszonych gości, oprócz wicekonsula USA byli: wiceminister rolnictwa Andrzej Butra, posłowie – Andrzej Buła i Andrzej Buła, wiceprezes zarządu głównego Związku OSP RP dh Teresa Tiszbierek, przedstawiciel zarządu głównego dh Lucjan Kędzia, prezes zarządu wojewódzkiego Związku OSP dh Andrzej Borowski.

Pomysłodawcami połączonych uroczystości byli: Stanisław Reng i Henryk Schroeder, przy organizacyjnym wsparciu: Starostwa Powiatowego w Kluczborku, Urzędu Miejskiego w Kluczborku, komend powiatowych Straży Pożarnej i Policji.

 

Oprac. S. Reng i M. Kluf

 

 

Relacja z wydarzenia na stronie Radia Opole

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku