strona główna

Przyjaźń nie słabnie - kolejna wizyta w powiecie Bad Dürkheim


W dniach od 8 do 12 października 2008 roku delegacja powiatu kluczborskiego po raz kolejny gościła w partnerskim powiecie Bad Dürkheim. Wizyta była znakomitą okazją do podjęcia rozmów na temat dalszej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi stronami.

W skład delegacji weszli między innymi: radni powiatu, szefowie i przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu kluczborskiego, reprezentanci organizacji pozarządowych.

Uczestnikom powiatowej delegacji gospodarze przygotowali bogaty program tak, aby mogli zobaczyć wiele atrakcji turystycznych i lepiej poznać kulturę oraz historię partnerskiego regionu. Zwiedzano miedzy innymi: pochodzącą z XI-XII wieku katedrę cesarza w Speyer (Spirze), znajdującą się na liście kulturowego dziedzictwa UNESCO oraz pochodzący z XI wieku zamek w Hambach, miejsce o bardzo bogatej przeszłości dziejowej, świadka wielu wydarzeń, a które współcześnie jest przystosowane do celów turystycznych.

Ponadto istotnym i cennym punktem wizyty była możliwość osobistego poznania funkcjonowania zakładów i instytucji na terenie niemieckiego powiatu. Uczestnicy delegacji mogli sprawdzić jak działa przedsiębiorstwo „Pflanzmarkt für Obst und Gemüse” w miejscowości Mutterstadt, zajmujące się produkcją owoców i warzyw, nowoczesna fabryka puszek „Ball Packaging” w miejscowości Haßloch. Bogatym doświadczeniem były także wizyty w szpitalu powiatowym w Grünstadt oraz odwiedziny w domu starców.

Niewątpliwie ważnym wydarzeniem w trakcie wspólnego spotkania było otwarcie wystawy prac „malowanych igłą” polskiej artystki Pani Kazimiery Andrasz w budynku Starostwa Powiatowego Bad Dürkheim. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników delegacji, jak również wśród miejscowej ludności.

Kulminacyjnym punktem pobytu w Bad Dürkheim dla władz obu zaprzyjaźnionych powiatów była debata na temat przyszłości partnerstwa. Przedstawiciele samorządu dyskutowali nad strategią niezbędną do rozwoju dalszych kontaktów. Podjęto temat dotyczący nawiązania ściślejszej współpracy przy wykorzystaniu środków unijnych pomiędzy konkretnymi środowiskami obu powiatów poprzez wzajemne odwiedzanie się połączone z wypoczynkiem oraz poznawaniem dziedzictwa kulturalnego i turystycznego. Ustalono również plan dalszej współpracy i podjęto rozmowy na temat organizowania wspólnych zawodów sportowych.

W trakcie oficjalnej wizyty w Niemczech cała delegacja miała także okazję spotkać się z przedstawicielami takich samych środowisk oraz nawiązać nowe kontakty i przyjaźnie, które mają szansę rozwinąć się już w przyszłości.
 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku