strona główna

Z wiosną ruszają remonty dróg
 

W gminie Lasowice rozpoczynają się remonty dwóch "schetynówek". Pierwsza - 6 km długości, zostanie wyremontowana na odcinku od drogi nr 45 przez miejscowość Lasowice Wielkie, obok Urzędu Miejskiego, do Chudoby i dalej przez tę miejscowość do drogi wojewódzkiej Opole – Olesno.
Remont obejmuje m.in. wymianę nawierzchni, ułożenie 2-kilometrowego chodnika wraz z kanalizacją deszczową w Lasowicach Wielkich, przebudowę rowów przydrożnych i przepustów. Koszt całej inwestycji to, po przetargu, 5,7 mln zł . Dotacja na "schetynówki" pokryje połowę tej kwoty. Prace mają się zakończyć jesienią. Warto podkreślić, że wniosek o dofinansowanie remontu tej drogi zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej zgłaszanych projektów. Gmina Lasowice dokłada do tej inwestycji 400 tys. zł.

Kolejna "schetynówka", które remont rusza wiosną w tej gminie to to ponad 2-kilometrowy odcinek od skrzyżowania z drogą nr 45 przed Trzebiszynem do wsi Lasowice Wielkie, gdzie łączy się się z drogą Lasowice Wielkie - Chudoba.
Tu zakres prac obejmuje: wzmocnienie i wyrównanie nawierzchni, budowę chodnika, odmulenie i korektę rowów wzdłuż drogi, ułożenie korytek ściekowych, oczyszczenie przepustów pod koroną drogi i budowę przepustów pod zjazdami. Koszt całej inwestycji to ok. 703 tys. zł.

W kwietniu rozpocznie się remont czterech ważnych ulic w mieście: Jagiellońskiej (od ronda przy Pl. Niepodległości do skrzyżowania z Monuszki), całej Moniuszki, Grunwaldzkiej (równolegle do dworca PKS) i Waryńskiego. Ma kosztować ponad 1,7 mln zł.

Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni, chodników i oznakowania przy tych ulicach oraz wykonanie odwodnienia. Będzie bezpieczniej przy Moniuszki, gdyż w obrębie skrzyżowania ulicy Moniuszki z ulicami Wolności i Paderewskiego, na przejściu dla pieszych powstanie mała wysepka, a na skrzyżowaniu obok targowiska wymieniona zostanie sygnalizacja świetlna.

Powiat złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w wysokości 85 procent z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego i otrzymał je.

W trakcie prac wyremontowana zostanie przez gminę Kluczbork kanalizacja deszczowa przy ul. Waryńskiego.

Rusza także remont 625-metrowego odcinka drogi drogi w Jaśkowicach (gm. Byczyna). Wymieniona zostanie tam słaba już kosntrukcja drogi, powstanie kanalizacja deszczowa i chodnik.

Kierowców ucieszy informacja, że rozpoczynają się prace przy ulicach Jagiellońskiej od małego ronda do końca i dalej przy Jana Pawła II do ul. Byczyńskiej. Odcinek ten jest remontowany na koszt Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w zamian za udostępnienie go przez powiat na objazd, na czas przebudowy Katowickiej.


Monika Kluf

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku