strona główna

Licealiści z Kluczborka złożyli zawiadomienie do prokuratury

Młodzi ludzie złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez dwa kluczborskie sklepy sprzedające dopalacze poprzez używanie w materiałach promocyjnych, na ulotkach i witrynie jednej z placówek symboli promujących narkomanię (liść marihuany). - Sklepy z dopalaczami mogą niestety działać legalnie, wykorzystując niedoskonałe prawo – mówili licealiści. - My też postanowiliśmy wykorzystać prawo w walce z promowaniem narkomanii.

We wniosku do Prokuratora Rejonowego w Kluczborku napisali, że używanie symbolu liścia marihuany jest niezgodne z art. 20. ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. I szczegółowo swoje stanowisko uzasadnili. Zastępca Prokuratora Rejonowego przyjął zawiadomienie i poinformował, że kluczborska prokuratura zbada sprawę.

Działo się to w obecności mediów regionalnych, m.in. TVP w Opole, którą zainteresowała inicjatywa kluczborskiej młodzieży, by w taki właśnie sposób zasygnalizować problem dopalaczy, przypomnieć o ich fatalnym wpływie na psychikę i zdrowie młodych ludzi, o tym, prawo winno pomagać w przeciwdziałaniu narkomanii.

Oprócz zawiadomienia do prokuratury młodzi ludzie zbierali także podpisy pod ich protestem przeciwko dopalaczom. By przemówić do wyobraźni przypomnieli o przypadkach, gdy przyjmowanie dopalaczy skończyło się śmiercią.

Zarówno zawiadomienie do prokuratury (w którym w imieniu młodzieży występuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Kluczborska Rada Młodzieżowa) jak i akcja zbierania podpisów pod protestem to element trwającej od wtorku 25 maja kampanii „Stop Narkotykom”, która zaczęła się od poniedziałku (24 maja) i potrwa do piątku. W tym czasie w szkołach będą organizowane konkursy plastyczne, zawody sportowe, spotkania z terapeutami, seanse filmowe o tematyce dotyczącej skutków narkomanii.

We wtorkowym (25 maja) happeningu zakończonym wizytą grupy licealistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespołu Szkół Licealno - Technicznych) w prokuraturze wzięło udział ponad 120 osób. Zbieranie podpisów pod protestem potrwa do końca tygodnia, we wszystkich gminach. Wniosek licealistów i ich protest popierają też samorządowcy, m.in. starosta kluczborski Piotr Pośpiech. Powiat udzielił licealistom wsparcia w przygotowaniu wniosku.

- Niezależnie od tego rozstrzygnięcia, wyraziliśmy w ten sposób swoje stanowisko i sprzeciw wobec dopalaczom i formom ich promocji – mówili młodzi ludzie pod prokuraturą.

- Kampanię „Stop Narkotykom” zakończy koncert, który rozpocznie się o 17.00 w piątek na terenie Ośrodka Sportu i Rekracji – mówi pomysłodawczyni organizowanej od 7 lat imprezy Anna Włodarczyk, psycholog w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. - O 17.00 wystąpią: „69”, „Zmrock”, „Smoki”. A o 19.00 „Grupa Operacyjna”.
  

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku