strona główna

40-lecie działalności dra Kazimierza Stefańczyka

 

W tym roku jubileusz 40-lecia działalności oświatowej, artystycznej i naukowej obchodzi dr Kazimierz Stefańczyk - artysta malarz, historyk, naukowiec i badacz dziejów Ziemi Kluczborskiej. Urodził się w Kielcach, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Z Kluczborkiem na stałe związał się w 1967 roku. Pracował w Fabryce Maszyn i Urządzeń FAMAK jako plastyk zakładowy. Przez wiele lat prowadził Koło Plastyczne dla dzieci i młodzieży. Od 1991 roku nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 2005 roku. Jest magistrem pedagogiki i nauczycielem dyplomowanym. W styczniu 2001 roku  na Uniwersytecie Opolskim obronił pracę doktorską "Ziemia Kluczborska na przełomie XIX i XX wieku - historia, kultura folklor" pod kierunkiem prof. Franciszka Marka.

Namalował 185 obrazów olejnych o tematyce batalistyczno-historycznej, rodzajowej, portrety najwybitniejszych artystów, sportowców, dostojników kościoła katolickiego i ewangelickiego, starą architekturę w Kluczborku. Do najbardziej znanych należą: "Klęska Husytów pod Kluczborkiem - 1433 rok", "Oblężenie Kluczborka - 1433 rok", "Wejście Wallensteina do Kluczborka - 1627 rok", "Bracia Polscy opuszczają Kluczbork - 1671 rok", cztery portrety ks. dr Jana Dzierżona, portrety ks. pastora Karola Klusa i Marcina Lutra, portret ks. Kardynała Józefa Glempa - prymasa Polski, portret Ojca Świętego Jana Pawła II, portret Nuncjusza Apostolskiego ks. abpa Józefa Kowalczyka, portret ks. abpa Stanisława Dziwisza. Wykonał 860 grafik o tematyce architektonicznej, związanej z najcenniejszymi zabytkami kultury sakralnej na Ziemi Kluczborskiej. Jego prace można spotkać m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Szwecji, Australii i Izraelu. W najdalsze zakątki świata trafiały z Polakami, którzy osiedlali się tam na stałe i zabierali je ze sobą by przypominały im cząstkę lokalnej Ojczyzny.

Dr Kazimierz Stefańczyk swoją dotychczasową działalnością wzbogacił kulturę lokalną, odkrywał na nowo historie i kulturę Ziemi Kluczborskiej o te wartości, których nikt wcześniej nie zauważył. Wniósł także ogromny wkład w promocje Kluczborka i powiatu.

- W tym względzie nie powiedziałem ostatniego słowa, jestem w pełni pracy twórczej, czynię to teraz i będę to robił w przyszłości na ile będę miał zdrowia i sił mi wystarczy - zapewnia - Kocham Kluczbork, Ziemie Kluczborską i szanuję ludzi. Chcę jak najwięcej dobrego wnieść poprzez twórczość artystyczną i działalność naukową dla mojego miasta.

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku