strona główna

Gratulacje dla naszych sołectw

 

Aż cztery miejscowości z gmin powiatu kluczborskiego znalazły się w gronie laureatów konkursu "Piękna Wieś Opolska 2011", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Ich dotychczasowe działania pomysły, osiągnięcia i oryginalne projekty zostały docenione i nagrodzone.

W kategorii "Najpiękniejsza wieś" III miejsce zajęła Chudoba (gmina Lasowice Wielkie), jedno z dwóch wyróżnień zdobyła Ligota Dolna (gmina Kluczbork).

W kategorii "Najlepszy produkt odnowy wsi" dwa wyróżnienia (na cztery) zdobyły: Komorzno (gmina Wołczyn) i Maciejów (gmina Kluczbork).

Chudoba - wieś znana od lat z oryginalnych pomysłów na aktywizację mieszkańców, rozwój i promocję, tym razem została doceniona m.in. za takie pomysły na rozwój wsi jak wykorzystanie tradycji dekarskich i utworzenie z Chudoby "Wioski Dekarzy". Zgodnie z tą specjalizacją powstała tam ścieżka edukacyjna „Pokrycie Dachowe”, która w ciekawy sposób przybliża zawód dekarza i jego historię. Wieś ma własną stronę internetową. Doskonale współdziałają tam ze sobą OSP, Parafialny Zespół "Caritas", Koło Mniejszości Niemieckiej, Parafialna Orkiestra Dęta.
 


Ligota Dolna - zainteresowała jurorów wizją stworzenia "Zielonej Wyspy" wkomponowanej w teren sąsiadujący ze przemysłową strefą ekonomiczną i znajdującymi się tam fabrykami. W Ligocie działa Stowarzyszenie Miłośników Ligoty Dolnej "Zielona Wyspa", współdziałające z Klubem Sportowym "Stobrawa", Kołem Gospodyń Wiejskich, Grupą Odnowy Wsi. Mieszkańcom udało się zmodernizować boisko, utworzyć Zakątek Ekologiczny, stworzyć "Mały Rynek". Wieś ma nowoczesną świetlicę.
 


Komorzno - jurorzy wyróżnili projekt "Chrońmy kraju swego obraz", którego celem był wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców. Jego celem był likwidacja licznych dzikich wysypisk, w okolicach użytku ekologicznego "Rozalia", akcje nasadzenia przez dzieci i młodzież krzewów i drzew. Na zrewitalizowanym terenie powstały oczka wodne, będące ostoją owadów, płazów, ptaków. W ramach projektu odbyły się również warsztaty przyrodnicze dla młodszych mieszkańców.

 


Maciejów – został wyróżniony za Sekcję szermierki sportowej "Go – Now przodków". W opinii jurorów "projekt jest innowacyjnym" sposobem integracji mieszkańców wsi przez sport, wspólną aktywizację, kształtowanie sportowych postaw, w ramach projektu powstała sekcja sportowa szermierki (trzy drużyny: dzieci, młodzieży i dorosłych) oparta na tradycji polskiej szabli z użyciem bezpiecznej broni ćwiczebnej GO-NOW.

 

Monika Kluf

(Opracowano na podstawie materiałów pokonkursowych wydanych

przez organizatora – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)
 
 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku