strona główna

Niezwykły człowiek z wizytą w powiecie

 

Janusz Smiatacz, były wojskowy pilot, który z ponaddźwiękową prędkością wzbijał się w przestworza, 11 lat temu uległ wypadkowi, po którym porusza się na wózku. We wtorek (30.08) przyjechał z Kępna do powiatu kluczborskiego na wózku w ramach swojej „Sztafety zasad”. Więcej na ten temat m.in. w tekście Mileny Zatylnej w "Kulisach Powiatu".
 


Kluczbork: Sztafeta dobrych zasad
Z Kępna przyjechał na wózku

Janusz Smiatacz przekazał kluczborskiemu starostwu rulon z osiemnastoma zasadami, które ułatwiają współistnienie osób zdrowych i niepełnosprawnych. Z Kępna przyjechał na wózku inwalidzkim.
 

Janusz Smiatacz mieszka pod Kępnem. Jest byłym wojskowym pilotem i kontrolerem ruchu lotniczego. Jedenaście lat temu w trakcie pełnienia służby uległ wypadkowi i został częściowo sparaliżowany. Od tego momentu porusza się na wózku. Stara się jednak być na tyle aktywnym, na ile jest to możliwe.

- Przekazuję jednocześnie innym sygnał, że niepełnosprawność nie musi wiązać się z biernością – mówi Smiatacz.

 

Jednym ze zrealizowanych przez niego pomysłów było objechanie w ubiegłym roku na zwykłym wózku inwalidzkim powiatu kępińskiego. We wszystkich urzędach gmin pozostawiał pałeczki sztafetowe, w których ukryty był rulon zawierający osiemnaście zasad ułatwiających współistnienie osób zdrowych i niepełnosprawnych. Swoją akcję pan Janusz nazwał „Sztafetą zasad”. Zakończył ją na kępińskim rynku – w pięciu etapach przejechał w sumie 130 km.


- Pomyślałem wówczas, że aby sztafeta była kompletna, powinienem przekazać pałeczkę do sąsiednich powiatów
– opowiada.Teraz staram się realizować tę ideę.

 
W tym roku startując każdorazowo spod fontanny na kępińskim rynku odwiedził już starostwa w Ostrzeszowie, Wieruszowie i Namysłowie. Był również w Urzędzie Miasta i Gminy w Sycowie.


We wtorek 30 sierpnia dotarł także do Kluczborka. Wyruszył z Kępna tuż po 8.00 i jadąc przez Laski, Komorzno, Jakubowice, Bruny i Skałągi przed 15.00 zameldował się obok kluczborskiego ratusza. To była jego najdłuższa podróż. Pałeczkę przekazał Adamowi Radomowi, sekretarzowi powiatu.


- Mam cichą nadzieję, że może ktoś się pokusi o to, aby przekazać tych osiemnaście zasad dalej
– wyjaśnia Smiatacz.
- Z chęcią to zrobimy
– obiecuje Radom. – Rozpropagujemy je wśród wszystkich czterech gmin powiatu kluczborskiego. Przekażemy do urzędów w Kluczborku, Wołczynie, Byczynie i Lasowicach.
 

 

Tekst i zdjęcie
Milena ZATYLNA

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku