strona główna

Pustostan przestanie straszyć


Trwają prace w budynku przy ul. Sienkiewicza obok Urzędu Skarbowego. Po przeprowadzeniu robót adaptacyjnych i wykończeniowych zostanie tam przeniesione m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Ma się tam także znaleźć miejsce dla domu samotnej matki. .

W tej chwili placówki te mieszczą się w przy ul. Jagiellońskiej, gdzie jest za mało miejsca w stosunku do liczby przyjmowanych osób. Nie ma warunków do prowadzenia różnych form terapii czy innych zajęć.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które udziela pomocy osobom niepełnosprawnym nie jest w tej chwili przystosowane do obsługi niepełnosprawnego klienta. W ciasnych pomieszczeniach, w których pracuje po 3-4 osoby nie da się prowadzić w sposób właściwy interwencji kryzysowej. Nie ma warunków do terapii z ofiarami przemocy czy uzależnionymi. Trudno tu mówić o warunkach spełniających wymogi. Dlatego przeprowadzka jest konieczna.

Część pomieszczeń w budynku przy Sienkiewicza, którego kubatura to 2 tys. mkw kubatury powierzchni przy Sienkiewicza ma zająć dom samotnej matki.

Na razie takie mamy, które trzeba odizolować od sprawcy przemocy, albo którym z innych przyczyn losowych trzeba znaleźć dach nad głową trafiają do Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Jednak tam mogą przebywać maksimum 3 miesiące. Potem szuka się dla nich miejsca w domu samotnej matki w Opolu, lub poza województwem. Co nie jest dobre ani dla mam, ani dla dzieci, dla których wyjazd poza Kluczbork oznacza m.in. zmianę szkoły.

Dlatego potrzebny jest własny ośrodek, by na miejscu pomagać kobietom w takich sytuacjach. Budynek przy Sienkiewicza idealnie się do tego nadaje.
500 m kw. przewidziano na prowadzenie różnych rehabilitacji - ruchowej jak i społecznej.

3,5 mln zł to koszt całej inwestycji. Budynek ma być oddany do użytku pod koniec lata przyszłego roku.
Zgodnie z planem najpierw mają być wykonane prace na zewnątrz budynku (czyli dach, izolacje poziome elewacji), by zimą można już było prowadzić prace wewnątrz.

 

Przypomnijmy:

Kiedy wiele lat temu jeszcze przed reformą administracyjną rozpoczęto budowę obiektu przy Sienkiewicza była to inwestycja wojewódzka. Tuż po reformie została ona stamtąd przerzucona na barki powiatu wraz z inną rozgrzebaną inwestycją, rozbudową chirurgii. Ale bez pieniędzy na dokończenie, za to z pytaniem - za co te budynki dokończyć. Powiat zajął się najpierw chirurgią, jako pilniejszą. Na dokończenie obiektu o tak dużej kubaturze jak przy Sienkiewicza brakowało pieniędzy. Powiat przekazał więc obiekt Caritas Diecezji Opolskiej. Ta chciała prowadzić tam ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci z porażeniem mózgowym z całego województwa. Pomysł upadł, a obiekt wrócił do powiatu, który tym razem miał pomysł na jego zagospodarowanie.

 


Monika Kluf

 

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku