strona główna

Doceniają nas w Polsce

 

Ogólnopolskie wyróżnienie i tytuł „Samorząd Równych Szans” otrzymał powiat kluczborski w konkursie pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W miniony weekend w Zakopanem nagrodę dla powiatu odebrał starosta Piotr Pośpiech.

Udział w uroczystej gali wręczenia wzięli także: Iwona Hrynyszyn – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku oraz Adam Radom – sekretarz powiatu kluczborskiego.

Wyróżnienie i tytuł "Samorząd równych szans" to kolejna ogólnopolska nagroda za znoszenie barier architektonicznych i podejmowanie działań ułatwiających życie niepełnosprawnym.

Kilka tygodni wcześniej nasz powiat został nagrodzony tytułem „Powiat przyjazny niepełnosprawnym” i Orderem Radości - przyznanymi przez ogólnopolską kapitułę.

- Cieszę się ogromnie, że nasze działania zostały zauważone i docenione w skali ogólnopolskiej – przyznaje starosta Piotr Pośpiech. - Ważne jest, że inwestycje i zadania, które realizujemy w powiecie na rzecz niepełnosprawnych ułatwiają im życie. A to, że otrzymaliśmy za nie dwie prestiżowe ogólnokrajowe nagrody to dodatkowa, nie ukrywam, spora satysfakcja.

Uwagę kapituły konkursu zwrócił fakt, że w krótkim czasie, powiat kluczborski sporo zainwestował w własnego budżetu i ze środków zewnętrznych w likwidowanie barier architektonicznych co widać wyraźnie m.in. w placówkach oświatowych. Na przykład windy: w Zespole Szkół Licealno – Technicznych, w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, czy w Pracowni Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Ta ostatnia, oprócz tego, ze służy uczniom ZSP nr 1, ułatwia też osobom niepełnosprawnym dostęp do znacznej części wydziałów Starostwa Powiatowego, które sąsiaduje z Pracownią.

W ciągu kilku lat kupiono też busy do przewozu osób niepełnosprawnych dla kilku powiatowych placówek, takich jak DPS-y, Dom Dziecka, czy Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy.

Oprócz tego sporo pieniędzy zainwestowano w dostosowanie sanitariatów, budowę podjazdów, czy wyposażenie w wykładziny antypoślizgowe powiatowych obiektów, w których takie ułatwienia są potrzebne.

Najnowszą inwestycją, pozbawioną architektonicznych barier, która również będzie służyć niepełnosprawnym jest Powiatowe Centrum Rehabilitacji przy ul. Sienkiewicza, którego przebudowa dobiega końca. Przeniosą się tam m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności czy Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. Instytucje te zyskają lepsze warunki do obsługi klientów oraz prowadzenia zajęć i terapii. W PCR-ze ma się znaleźć miejsce do prowadzenia rehabilitacji ruchowej i szeroko pojętej rehabilitacji społecznej.

 


Inwestowanie to jedno, ale kapituła doceniła też projekty wspierające niepełnosprawnych, jak realizowany przez kluczborski PCPR „Dobry Start” aktywizujący osoby, z których sporo przez wiele lat spędzało większość czasu w czterech ścianach swoich domów. Zauważono też wsparcie powiatu dla imprez integracyjnych oraz dobrą współpracę z organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych.

- Obie nagrody to dla nas zastrzyk energii do dalszego działania – dodaje starosta.


Wśród gości zakopiańskiej Gali był poseł Plura, niepełnosprawny parlamentarzysta, który gościł cztery lata temu w Kluczborku, jako uczestnik konferencji poświęconej integracji. - Miałem przyjemność z nim porozmawiać – wspomina Piotr Pośpiech. - Doskonale pamiętał tę wizytę, pamiętał obiekty, które miał okazję wówczas zwiedzić. Niektóre z nich nie były wówczas przystosowane dla niepełnosprawnych, teraz bariery zniknęły o czym miałem okazję poinformować nie tylko posła, ale i uczestników Gali, które częścią była Ogólnopolska Konferencja Integracji Społecznej.

Organizatorem konkursu "Samorząd Równych Szans" pod patronatem Prezydenta RP i towarzyszącej mu konferencji była Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

 

Monika Kluf

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku