strona główna

Różowa debata


Kilkadziesiąt kobiet uczestniczyło w poniedziałek w konferencji „Rak piersi wcześnie wykryty – jest choroba wyleczalną”. Głównym przesłaniem debaty, która odbyła się w sali konferencyjnej kluczborskiego Urzędu Miejskiego i Starostwa jest to, że profilaktyka może uchronić kobiety przed rakiem piersi. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju może być całkowicie wyleczony, ale jest jeden warunek - każda kobieta powinna sama badać swoje piersi, a im bliżej menopauzy, tym częściej powinna zgłaszać się na mammografię. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w wieku od 50 do 54. W tej grupie rak piersi dotyka dwa razy więcej kobiet niż przeciętnie. Dlatego kobiety w tym wieku powinny zgłaszać się na badania co rok.


II Kluczborskie Forum Kobiet odbyło się w ramach propagowania idei wczesnego wykrywania chorób nowotworowych piersi i było kontynuacją ważnego wydarzenia - otwarcia w kluczborskim szpitalu pracowni mammograficznej. Organizatorami konferencji było Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom - Mammograf”, Starostwo Powiatowe w Kluczborku oraz Urząd Miejski w Kluczborku.

Imprezę rozpoczęła fragmentem swojej poezji Agnieszka Chrobot, znana kluczborska poetka. Po oficjalnym otwarciu debaty przez Ewę Zgadzaj-Martyniuk – prezes Stowarzyszenia „Kobietom - Mammograf”, Starostę Kluczborskiego – Piotra Pośpiecha i Burmistrza Kluczborka – Jarosława Kielara prelekcję tematyczną wygłosił Dr. n. med. Tomasz Kuprianowicz, który przekazał bardzo wiele cennych informacji na temat samej choroby i profilaktyki. Przedstawił także ofertę świeżo otwartej w kluczborskim Szpitalu pracowni badań mammograficznych.
Starosta podkreślił konieczność przeprowadzenia wśród kobiet powiatu kluczborskiego akcji informacyjnej na temat możliwości wykonywania badań przesiewowych.

- Oczywiście bardzo się cieszę z zakupu mammografu i powstania pracowni, ale to wszystko za mało. Teraz trzeba zachęcić panie, aby z danej im szansy korzystały. W innym przypadku nasz wspólny wysiłek pójdzie na marne – mówił Starosta.

Podczas dyskusji narodził się także pomysł organizowania z innych gmin zbiorowych wyjazdów do Kluczborka na badania mammograficzne. Transport miałyby zapewnić gminy. Padły wstępne deklaracje w tej sprawie.

O tym jak radzić sobie w sytuacji, gdy kobieta dowiaduje się o chorobie, jak pokonać depresję i znaleźć siły, by walczyć z ta straszna chorobą opowiadała Urszula Podsiadło, psycholog ze Szpitala Powiatowego. Ewa Stala z Sanepid-u i Łucja Rabiega-Midura - kierownik grupowej praktyki pielęgniarek „Medycyna Szkolna” zachęcały panie do samobadania piersi.

 

 

Zobacz także:

Otwarto pracownię mammograficzną

Otwarcie pracowni mammograficznej - zapowiedź

Mamy mammograf w Kluczborku

Zebrane pieniądze przekazali powiatowi

Jest wielka szansa na mammograf w Kluczborku

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku