strona główna

Ruszą prace przy ul. Sienkiewicza

Jeszcze tego lata rozpoczną się prace przy dokończeniu budowy obiektu przy ul. Sienkiewicza (obok Urzędu Skarbowego). Po zakończeniu tej inwestycji mają tam zostać przeniesione m. in.: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Placówki te zajmują obecnie dość ciasne w porównaniu do liczby klientów pomieszczenia. Z trudem spełniają minimum wymogów dotyczących warunków lokalowych, np. do prowadzenia różnych form terapii.

Część pomieszczeń w wyremontowanym obiekcie zajmie także dom samotnej matki. Kubatura całego budynku to 2 tysiące m kw. Na powierzchni 500 m kw. mają być prowadzone różne formy rehabilitacji, zarówno ruchowej jak i społecznej.

Koszt inwestycji przy ul. Sienkiewicza to 3,5 mln zł. Rozpoczęcie prac nastąpi po podpisaniu umowy z wykonawcą, niewykluczone, że jeszcze w lipcu br. lub na początku sierpnia. Procedura przetargowa dobiega końca. Zakończenie inwestycji planowane jest na sierpień przyszłego roku.

Harmonogram robót przewiduje wykonanie wszystkich prac na zewnątrz budynku (dach, izolacje poziome elewacji) przed zimą, by potem można było kontynuować prace wewnątrz obiektu.

- Ze złożonych przez uczestników przetargu ofert wynika, że jesteśmy w stanie zrealizować inwestycję w podanych terminach i w ramach założonych w budżecie powiatu funduszy – mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

Powiat stara się o dofinansowanie tej inwestycji m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z puli będącej w dyspozycji Marszałka Województwa Opolskiego. - W tym na cały region Marszałek ma 240 tys. zł, dlatego woleliśmy by nasz wniosek był rozpatrywany w roku przyszłym, gdy pieniędzy do rozdysponowania będzie więcej – wyjaśnia starosta.

Przypomnijmy, że na etapie rozpoczęcia budowy obiektu przy Sienkiewicza była to inwestycja wojewódzka. Tuż po reformie samorządowej i utworzeniu powiatów dwie rozpoczęte inwestycje wojewódzkie spadły na barki powiatu kluczborskiego, bez wskazania skąd dopiero co utworzony samorząd powiatowy ma wziąć pieniądze na ich dokończenie.

Chodziło o rozpoczętą dobudowę nowego skrzydła chirurgii w kluczborskim szpitalu i doprowadzony do stanu surowego budynek przy ul. Sienkiewicza. Powiat zajął się inwestycją wówczas pilniejszą, czyli nowym skrzydłem chirurgii. Jego dokończenie pochłonęło sporo pieniędzy, inwestycja przy Sienkiewicza musiała poczekać.

Wobec braku widoków na jej dofinansowanie powiat przekazał obiekt Caritas Diecezji Opolskiej, która chciała stworzyć tam ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci z porażeniem mózgowym z całego województwa za pieniądze ze zbiórki publicznej. Po kilku latach odstąpiła jednak od tego projektu i obiekt wrócił do powiatu.
 

zobacz wizualizację obiektu (8,36 MB)

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku