strona główna

13.02.2012

„Plastry Miodu” rozdane  
 

W piątek, 10 lutego poznaliśmy laureatów czwartej edycji "Plastrów Miodu" Nagród Starosty Kluczborskiego. Gala wręczenia nagród była połączona z balem charytatywnym.

"Plaster Miodu" przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w siedmiu kategoriach: biznesie, sporcie, kulturze, nauce, turystyce oraz za promocję powiatu i całokształt działalności na rzecz rozwoju i promocji powiatu.

- Prestiż takiej nagrody buduje się latami, to jest dopiero czwarta edycja i dla mnie najfajniejsze jest to, że zainteresowanie nią nie spada tylko rośnie, że zgłoszeń z roku na rok przybywa, że jest więcej gości na gali i balu, co dobrze rokuje na przyszłość – mówił mediom, jako gospodarz uroczystości Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

Laureaci podkreślali, że nagrody, które otrzymali to niewątpliwie sukces nie tylko ich samych, ale wiele osób, z którymi pracują, współpracują, które ich wspierają.

 

 

Laureaci "Plastrów Miodu 2011"

 


Tomasz Korzekwa, który wraz z mamą Heleną odbierał "Plaster Miodu" w kategorii biznes dla rodzinnego Zakładu Rzemieślniczo – Wędliniarskiego w Ligocie Dolnej, statuetkę i nominację dedykował nieżyjącemu ojcu, który stworzył zakład. - To było jego dziecko, my w tej chwili z mamą kontynuujemy jego dzieło – mówił.

Ozdobą Gali był występ utalentowanych młodych tancerzy ze Stowarzyszenia Miłośników Tańca Towarzyskiego "Sukces", które zostało laureatem "Plastra Miodu" w kategorii promocja powiatu.

Norbert i Urszula Langhammerowie, właściciele gospodarstwa agroturystycznego w Wierzchach, laureaci w kategorii turystyka, stwierdzili, że nagroda dodała im skrzydeł i jest zachętą do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Dla plastyka - Józefa Zająca, który otrzymał "Plaster Miodu" w kategorii kultura, ta nagroda ma szczególne znaczenie. Jest bowiem autorem projektu statuetki "Plastra Miodu" - Kiedyś ją zaprojektowałem i teraz do mnie wróciła – żartował laureat.

W imieniu profesora Mariana Zembali - znanego kardiochirurga i transplantologa "Plaster Miodu" w kategorii nauka odebrała Anna Szczerba-Sachs, prezes Polskiej Grupy Medycznej.

Jak co roku Gali "Plastrów Miodu" towarzyszył bal charytatywny, z którego dochód został przeznaczony na pomoc dla 16-letniego Dawida Ludwiczaka z Chocianowic. Chłopiec przeszedł operację guza mózgu i czeka go dalsze kosztowne leczenie. Pieniądze z balu w wysokości 6 tys. zł rodzicom Dawida przekazał starosta Piotr Pośpiech. 7 tys. zł przekazała Polska Grupa Medyczna.

- Prowadzimy działalność kardiologiczną, mamy lekarzy którzy nie tylko zajmują się sercem, ale też mają serce – mówiła po Gali Anna Szczerba-Sachs, prezes PGM.

- To dla nas duża pomoc, bo Dawida czeka długoletnia rehabilitacja – mówił Piotr Ludwiczak, ojciec chłopca.
 

 

 

 

LAUREACI PLASTRÓW MIODU 2011

BIZNES

ZAKŁAD RZEŹNICZO – WĘDLINIARSKI HELENA KORZEKWA

Ta rodzinna firma z Ligoty Dolnej jest dobrze znana na lokalnym rynku i w regionie. Zakład wytwarza mięso, wędliny i wyroby wędliniarskie według staropolskich receptur, nieprzerwanie od 1977 r. Trzy miesiące temu otworzył pierwszy na Opolszczyźnie sklep, który promuje producentów 
z powiatu kluczborskiego i tradycje spożywcze regionu, oraz drugi
w województwie z sieci Dziedzictwo Kulinarne – Opolskie. Firma z Ligoty Dolnej jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – Dziedzictwo Kulturalne – Opolskie i pomysłodawcą rejestracji krupnioka śląskiego w systemie Chronione Oznaczenie Geograficzne. Bierze udział w przygotowaniu wniosku w tej sprawie do Unii Europejskiej. Zakład dynamicznie się rozwija i na terenie naszego powiatu ma już pięć własnych sklepów. Przy tym jego właściciele chętnie wspomagają lokalne instytucje i stowarzyszenia.


Nominowani:

ZAKŁAD RZEŹNICZO – WĘDLINIARSKI HELENA KORZEKWA, KAZIMIERZ MUSIAŁEK PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO – USŁUGOWE „EURO – KAM”, MARCIN JUSZCZYK, INWEST - CITY JAROSŁAW MIELCARZ

TURYSTYKA

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE "U NORBERTA I ULI"

Położone w Wierzchach (Gmina Wołczyn), w bezpośrednim sąsiedztwie lasów gospodarstwo państwa Langhammerów to połączenie nowoczesności z tradycją wiejską i odpoczynkiem na łonie natury. Panuje tam cisza i spokój, które są cennym towarzyszem wypoczynku. Gospodarstwo jest idealnym miejscem dla miłośników obcowania z przyrodą. Podczas pobytu gospodarze zachęcają m.in. do wycieczek rowerowych po okolicy i spacerów do pobliskiego, obfitującego w bogactwa runa i zwierzynę kompleksu leśnego, proponują również obserwację hodowanych na terenie gospodarstwa danieli. Do dyspozycji agroturystów jest miejsce na ognisko i grilla, salon gier oraz staw, łódki i rowery wodne. Zbiornik stanowi również raj dla wędkarzy.
Gospodarstwo jest laureatem wojewódzkiego konkursu eko-agroturysty-cznego "Zielone Lato 2006". Za działania na rzecz promocji miasta i gminy Wołczyn zostało wyróżnione Isandrem, nagrodą przyznawaną przez tamtejsze władze.

 

Nominowani:

ANDRZEJ KOŚCIUK, GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE "U NORBERTA I ULI", OŚRODEK TURYSTYCZNO – WYPOCZYNKOWY W BĄKOWIE CAMPING NR 23

KULTURA

JÓZEF ZAJĄC

Znany kluczborski plastyk, od lat zawodowo związany z Młodzieżowym Domem Kultury, jako instruktor. Uczestnicy prowadzonych przez niego zajęć rozwijają swoje talenty nie tylko w rysunku i malarstwie. Uczą się też rzeźby, grafiki, ceramiki. Jest ojcem sukcesów wielu swoich podopiecznych w konkursach plastycznych na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Sam jest współorganizatorem i opiekunem takich imprez w MDK, choćby ostatniego międzynarodowego konkursu grafiki. Podopieczni Józefa Zająca, zarażeni pasją, wybierają często szkoły, uczelnie plastyczne, i dostają się do najlepszych z nich. Jeśli wypatrzy u młodego człowieka iskrę talentu, zamienia ją w płomień. Otrzymał od Ministra Edukacji Narodowej tytuł „Odkrywcy Talentów”, a Młodzieżowy Dom Kultury – certyfikat dla „Miejsca Odkrywania Talentów”. Jest też autorem projektu statuetki „Plastra Miodu”.
 

Nominowani:

MAŁGORZATA PASZNICKA, MAGDALENA DURECKA, JÓZEF ZAJĄC  

 

SPORT

MIECZYSŁAW GODZWON

Od lat związany z kolarstwem, wcześniej jako zawodnik, następnie jako działacz. Od 1974 roku organizuje znane w Polsce i za granicą wyścigi kolarskie. Najpierw był to Wyścig Kolarski Juniorów, później Międzynarodowy Wyścig Juniorów Młodszych "Po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej". W roku odbędzie się 39. edycja tej imprezy. Mieczysław Godzwon to wieloletni trener LKS "Ziemia Opolska" Opole Grupa Treningowa przy KPGR Wołczyn. Przez 7 lat pracował jako masażysta z kolarską kadrą Polski. Sam w swoim sportowym dorobku ma kilkukrotny udział w kolarskich mistrzostwach świata, w wyścigach przełajowych, szosowych oraz Wyścigu Pokoju. Jest współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego "Stobrawa", który powstał w 2007 r. Za swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju kolarstwa otrzymał wiele nagród i wyróżnień. M.in.: złoty, srebrny i brązowy medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rozwój ruchu olimpijskiego w Polsce.
 

Nominowani:

MIECZYSŁAW GODZWON, EDWARD GUŁAJ, ROBERT KOCHAN 

NAUKA

MARIAN ZEMBALA

Znany polski kardiochirurg i transplantolog jest od lat dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz przy zabiegu wszczepienia sztucznego serca człowiekowi. Współtworzył ośrodek kardiologiczny w Katowicach – Ochojcu. W ośrodka w Zabrzu zajmował się programem transplantacji serca i płuc. Szereg zabiegów przeprowadzał jako pierwszy w Polsce, a w 1997 r. wykonał pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca. Prof. Marian Zembala ma ogromny udział w utworzeniu działającego przy kluczborskim Powiatowym Centrum Zdrowia ośrodka kardiologii inwazyjnej założonego przez Polską Grupę Medyczną. Dziś wspiera go swoją wiedzą i doświadcze-niem. Dzięki temu pacjenci z powiatu kluczborskiego mają szansę korzystać z wiedzy specjalistów najwyższej klasy. Jedną z jego pacjentek była 9-latka z Wołczyna, u której profesor przeprowadził przeszczep serca. W 2009 roku radni powiatu kluczborskiego przyznali mu tytuł honorowego obywatela powiatu.
 

Nominowani:

JÓZEF WOŹNY, MARIAN ZEMBALA, GIMNAZJALNO - LICEALNY ZESPÓŁ SZKÓŁ W WOŁCZYNIE

PROMOCJA POWIATU

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW TAŃCA "SUKCES"

Skupia rodziców tancerzy i miłośników tańca towarzyskiego z powiatu kluczborskiego, którzy wpierają rozwój utalentowanych młodych zawodników, co skutkuje kolejnymi sukcesami na najpoważniejszych mistrzostwach w Polsce i za granicą. Tancerze stowarzyszenia tylko w 2011 roku wzięli udział w 80 turniejach, z w najważniejszych z nich uplasowali się na podium. Promowali też powiat kluczborski w Nadrenii Palatynacie, w ramach współpracy z partnerskim powiatem Bad Durkheim. Sukcesy tancerzy i zaangażowanie stowarzyszenia zostało zauważone i docenione przez powierzenie mu organizacji Mistrzostw Polski Południowej w tańcu towarzyskim, w którym wzięło udział ponad 300 par. „Sukces” współpracuje ze szkołami tańca Adrianny Przybył i Mariusza Mierzwy. Za sprawą młodych tancerzy i wspierającego ich stowarzyszenia powiat kluczborski stał się liczącym ośrodkiem sportowego tańca towarzyskiego w Polsce.
 

Nominowani:

STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW TAŃCA "SUKCES", SEKCJA SZACHOWA PRZY PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W KLUCZBORKU, STOWARZYSZENIE ROZWOJU WSI MACIEJÓW "MIODOWA KRAINA"

CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI POWIATU

NAGRODY NIE PRZYZNANO

 

Nominowani:

CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ "CISPOL" W POLANOWICACH, OSP CHUDOBA

 

Oprac.: M. Kluf

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku