strona główna

Partnerstwo na piątkę z plusem

 

Wycieczka do Krakowa i Oświęcimia, wspólne ognisko w Bąkowie, popisy wokalne naszych uczniów i ich kolegów z Niemiec oraz... dyrektor "mechanika" grający na perkusji – tyle się działo w czasie pobytu uczniów ze szkoły BBS z partnerskiego powiatu Bad Duerkheim. Była ona możliwa m.in. dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu powiatu i starosty Piotra Pośpiecha.

Młodzież gościła w Kluczborku i w Zespole Szkół Licealno – Technicznych wraz z dwiema nauczycielkami Roswithą Leydecker oraz p. Petrą Mayer. Atrakcyjny program wizyty przygotowały dwie germanistki z ZSL-T Aneta Zawada Paszko i Joanna Teodorowska.

- Tegoroczna wymiana młodzieży przebiegała pod hasłem „Wbrew uprzedzeniom i rasizmowi” dlatego zaplanowałyśmy między innymi wycieczkę do Krakowa (kolebki kultury naszego narodu) i Oświęcimia (miejsca pamięci terroru nazistowskiego) – mówią nauczycielki.

 

Uczestnicy wymiany zwiedzili w Krakowie między innymi Wawel, starówkę oraz historyczną dzielnicę żydowską – Krakowski Kazimierz. W Oświęcimiu natomiast Hitlerowski Obóz Zagłady Oświęcim-Brzezinka.
Na koniec gospodarze zabrali młodych Niemców do Juraparku w Krasiejowie. Miejsce zrobiło na młodych Niemcach spore wrażenie. Zwiedzili też Kluczbork i okolice. W przededniu powrotu, uczniowie z ZSL-T oraz z BBS spędzili niezapomniane chwile na ognisku integracyjnym w Bąkowie z udziałem przedstawicieli władz powiatu. Nasi uczniowie pokazali swoje możliwości wokalne i instrumentalne, w tym także dyrektor Piotr Sitnik... na perkusji i na gitarze basowej.

 

 

- Nasza wymiana była możliwa dzięki dzięki finansowemu i organizacyjnemu wsparciu starosty kluczborskiego Piotra Pośpiecha i Zarządu Powiatu, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Jugendwerk” z Warszawy oraz Dyrektora ZSL-T Piotra Sitnika – podkreślają germanistki. - Jako organizatorzy chcieliśmy by by ci młodzi Niemcy, goszcząc po raz pierwszy w naszym kraju, zostali przez nas godnie podjęci. I udało się nam na piątkę z plusem, gdyż nasi goście byli bardzo zadowoleni z pobytu w Polsce, a nasza młodzież czeka na rewizytę w Bad Duerkheim we wrześniu przyszłego roku – dodają.

 

Oprac. M. Kluf (na podstawie materiałów autorstwa Anety Zawady-Paszko)

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku