strona główna

Jest ortopedia. Starają się o okulistykę


Kluczborski szpital wykonał pierwsze zabiegi ortopedyczne. Powiatowe Centrum Zdrowia stara się również o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na okulistykę jednego dnia. Fundusz sprawdzał już czy PCZ ma warunki do prowadzenia tego typu działalności.

Sprzęt dla okulistyki jest i czeka już tylko na montaż na bloku operacyjnym. To bardzo nowoczesne i wysokospecjalistyczne urządzenia do przeprowadzania nie tylko zabiegów operacyjnych zaćmy, ale także leczenia powikłań, czy wszczepiania sztucznych soczewek. Te i inne zabiegi, jak np. witrektomię (zabieg na tylnym fragmencie oka) będzie wykonywał wysokiej klasy specjalista, który kształci lekarzy w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów.

W ramach okulistyki jednego dnia zabiegi będą przeprowadzane na bloku operacyjnym, a pacjent nie będzie musiał być poddany hospitalizacji. Następnego dnia zgłosi się, by zdjąć opatrunek, a dalszą opiekę medyczną nad nim przejmie przyszpitalna poradnia okulistyczna, która także ma rozpocząć tu działalność.

Kluczborska okulistyka skróci czas oczekiwania pacjentów na zabiegi i służyłaby mieszkańcom nie tylko z powiatu kluczborskiego, ale i ościennych. Do końca listopada ma zapaść decyzja w sprawie kontraktu z NFZ na tę działalność.

Szpital ma natomiast za sobą pierwszy zabieg ortopedyczno – artroskopowy. PCZ chciał powalczyć o kontrakt z NFZ-em na tego typu zabiegi, ale Fundusz nie ogłosił w tym roku konkursu na ortopedię jednego dnia. PCZ podjęło decyzję o wykonywaniu ich bezpłatnie w ramach oddziału chirurgii ogólnej.

Sprzęt do zabiegów ortopedyczno – artroskopowych został kupiony w Niemczech. Będzie je wykonywało trzech ortopedów traumatologów, którzy szkolili się w najlepszych ośrodkach medycznych na świecie.

Od września na oddziale chirurgicznym szpitala pracuje nowy lekarz dr Karolina Kotysz.
 

 

Monika Kluf

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku