strona główna

Uczczono pamięć ofiar katyńskich i katastrofy lotniczej w Smoleńsku

13 kwietnia 2010 roku w Kluczborku odbyły się obchody upamiętniające 70. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Były one także okazją do oddania hołdu ofiarom tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz członkowie Delegacji Polskiej, udającej się do Katynia.

W kluczborskich obchodach uczestniczyli m.in.: Wojewoda Opolski – Ryszard Wilczyński, Starosta Kluczborski - Piotr Pośpiech, Burmistrz Kluczborka - Jarosław Kielar, Członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie - Juliusz Maria Krawacki, radni gmin i powiatu, rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, kombatanci, szefowie jednostek powiatu, poczty sztandarowe kluczborskich szkół, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu kluczborskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą żałobną odprawioną w Kościele parafialnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w intencji pomordowanych na Wschodzie i tych, którzy zginęli 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Po mszy odbyła się projekcja filmu dokumentalnego "Pielgrzym Pojednania" o pielgrzymce ks. prałata prof. Zdzisława Peszkowskiego do miejsc kaźni oficerów polskich na terenie byłego ZSRR.

Następnie uczestnicy udali się w milczeniu na cmentarz pod Pomnik Sybiraków. Po odśpiewanym Hymnie RP głos zabrał Wojewoda Opolski - Ryszard Wilczyński, który podkreślał znaczenie zbrodni katyńskiej dla historii Polski, o której prawda i pamięć powinny być starannie pielęgnowane w naszym społeczeństwie. Ponadto podziękował wszystkim za kluczborskie uroczystości, które są wyrazami głębokiego współczucia, pamięci i solidarności z ofiarami zbrodni sprzed 1940 roku i tych z sobotniej tragedii. Następnie uroczystym Apelem Poległych i salwą honorową przygotowaną przez żołnierzy jednostki 24. Polowej Technicznej Bazy Wojsk Łączności w Opolu oddano hołd bohaterom ofiar Katynia a przejmującą minutą ciszy uczczono pamięć 96 ofiar dramatycznego lotu. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Kolejnym punktem obchodów były uroczystości pod Pomnikiem "Rodakom Poległym na Wschodzie", gdzie harcerze złożyli ziemię z pól katyńskich, a przybyłe delegacje kwiaty i zapalone znicze.

Uroczystościom towarzyszyły także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łowkowic oraz chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kluczborku, które zadbały o stronę muzyczną wspomnianych uroczystości.

     

 

 

Film z obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Źródło: 24powiat.pl

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku