strona główna

Marsz Nadziei: badajcie się póki czas!

 

Akcję pod takim hasłem zorganizowały w Kluczborku członkinie stowarzyszenia „Kobietom – Mammograf”. Było spotkanie w Rynku, gdzie przekazywano informacje na temat profilaktyki chorób nowotworowych, nie tylko raka piersi. Uczennice (m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 1) , które przyszły na spotkanie pod Ratuszem przekonywano by w przyszłości same pamiętały o badaniach, a już teraz namawiały do wykonywania mammografii i innych badań profilaktycznych swoje, mamy, ciocie, babcie.

Potem wszyscy przeszli do Różowej Alei, gdzie wzorem roku ubiegłego, zasadzono cebulki krokusów. W ten sposób członkinie stowarzyszenia chcą przypominać kobietom o tym, że profilaktyka to jedyny skuteczny sposób na wykrycie raka w porę i szybkie podjęcie skutecznego leczenia. - A także uczulić panie na konieczność systematycznego badania piersi – tłumaczy Ewa Zgadzaj - Martyniuk, prezes stowarzyszenia.


     

 

Od kilku lat mieszkanki powiatu kluczborskiego mogą wykonać takie badania na miejscu. Posiadający wszelkie wymagane atesty mammograf został zakupiony w połowie za pieniądze ze zbiórki publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie, brakującą połowę dołożył ze swojego budżetu powiat kluczborski.

Poradnia mammograficzna jest czynna w poniedziałki od 11.00 do 13.00 i w piątki od 10.00 do 14.00. Pacjentki mogą się rejestrować i uzyskać szczegółowe informacje pod nr telefonu 77 417 35 35.

Lekarze wymieniają jako czynniki ryzyka zachorowania raka piersi: występowanie raka piersi wśród krewnych w pierwszym stopniu pokrewieństwa, wiek między 50 a 69 rokiem życia, wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, późna menopauza – po 55 roku życia, urodzenie pierwszego dziecka po 35 roku życia, bezdzietność, wieloletnie stosowanie hormonoterapii zastępczej (HTZ), inne niż nowotwór raka piersi, mutacje w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2,ekspozycje na promienie jonizujące, nadmiar tłuszczów zwierzęcych w diecie.

Panie w wieku 50 – 69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonanej mammografii mogę się zbadać bezpłatnie, badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

 

   


W Marszu Nadziei wzięli też udział burmistrzowie Kluczborka Jarosław Kielar i Wołczyna Jan Leszek Wiącek, oraz przedstawiciele powiatu: Mieczysław Zaleciński, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia, Iwona Szurmak, inspektor w tym wydziale, oraz Małgorzata Zabierowska, dyrektor kluczborskiego Sanepidu i Ewa Stala z sekcji promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w tej placówce.

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku