strona główna

KORONAWIRUS - DZIAŁANIA W POWIECIE KLUCZBORSKIM

 

 

28.12.2020

Narodowa kwarantanna - nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa

 

 

 


 

04.11.2020

Nowe obostrzenia w walce z pandemią koronawirusa


Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa, związane z walką z koronawirusem. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od najbliższej soboty 7.11, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej

do 29 listopada.

 


 Źródło: Twitter KPRM

 

 


 

03.11.2020

Ognisko w DPS Kluczbork wygaszone

 

Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku przy ul. Wołczyńskiej zostało wygaszone. Sytuacja jest ustabilizowana, wszystko powoli wraca do normy. Przez cały okres występowania ogniska Starostwo wspierało placówkę poprzez dostarczanie posiłków, środków dezynfekcyjnych oraz zapewnienie noclegów dla personelu, który nie chciał narażać swoich rodzin. Największe podziękowania należą się jednak personelowi DPS-u za ciężką pracę, ofiarność i zaangażowanie w tych trudnych chwilach.

 


 

02.11.2020

Ciepłe posiłki dla naszych medyków

 

Wielkie podziękowania i wyrazy szacunku dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek, salowych, sanitariuszy, innych pracowników medycznych i pracowników obsługi Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku, którzy z chwilą, kiedy Wojewoda Opolski zadecydował, że Szpital w Kluczborku będzie funkcjonował jako tzw. szpital covidowy, stanęli na pierwszej linii walki z koronawirusem.

 

Chcielibyśmy dodać im energii i sił, dostarczając codziennie do naszego szpitala ciepły posiłek dla każdego medyka, pielęgniarki i pracownika obsługi. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu ułatwi to im funkcjonowanie w tej trudnej sytuacji. Posiłki przygotowuje na zlecenie Starostwa Pracownia Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół nr 1 w Kluczborku,
a pierwsza ich partia właśnie wyruszyła do naszych medyków.

 

 

 


 

23.10.2020

Szpital w Kluczborku - szpitalem covidowym

 

 


23.10.2020

Czerwona strefa w całym kraju


W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego od soboty 24 października na terenie całej Polski zostanie wprowadzona czerwona strefa. Wdrożone zostaną także nowe obostrzenia w walce z pandemią.

  Źródło: Twitter KPRM

 


 

16.10.2020

Koronawirus w szpitalu

 

 

 


16.10.2020

Powiat kluczborski w żółtej strefie obostrzeń

 

15 października ogłoszono nową listę powiatów w strefach czerwonej i żółtej. Powiat kluczborski został przypisany do strefy żółtej. Od 17 października rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.

 

Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-profilaktyki-przeciw-covid-19

 

 

Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.


09.10.2020

Żółta strefa w całym kraju

 

Decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego od soboty 10 października w całej Polsce zostaną wdrożone zasady, które do tej pory obowiązywały w tzw. "żółtych strefach". Oznacza to dodatkowe obostrzenia dla mieszkańców naszego powiatu.

 

 

 


 

24.09.2020

Opuszczamy czerwoną strefę 


Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). Powiat kluczborski, który przez ostatni tydzień przypisany był do czerwonej strefy, tym razem dzięki ustabilizowaniu ogniska zakażeń koronawirusem w DPS Gierałcice, został zakwalifikowany do grupy powiatów niebieskich. Grupa niebieska - to powiaty jedynie zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. Zmiany będą obowiązywać od soboty (26.09).

 

Oznacza to, że na terenie powiatu kluczborskiego od 26 września przestają obowiązywać dodatkowe obostrzenia związane z czerwoną strefą. Nadal jednak prosimy o ostrożność oraz dbanie o siebie i innych.

Aktualnie w naszym powiecie jest 26 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

 


17.09.2020

Powiat kluczborski w czerwonej strefie 

 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Statystyka jest nieubłagana, powiat kluczborski mimo spadającej ostatnio liczby zakażeń, trafił do czerwonej strefy. Jest to wynikiem wystąpienia ogniska koronawirusa w DPS Gierałcice. Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09). Z powiatów województwa opolskiego do strefy żółtej zakwalifikowany został powiat głubczycki, a do strefy zagrożonej powiat opolski.

 Przypisanie do czerwonej strefy oznacza dodatkowe obostrzenia m.in. nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wydarzenia sportowe bez publiczności, zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, w restauracjach - 1 osoba na 4 mkw, w kinach 25% publiczności, w kościołach 50% obłożenia budynku (kościoła) + obowiązek zakrywania ust i nosa, wesela - limit 50 osób.

Pełna lista obostrzeń:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Ministerstwo Zdrowia przypisuje co tydzień powiaty do stref oznaczonych kolorami, żeby kontrolować rozwój epidemii. Strefy są trzy: zielona, żółta i czerwona - w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Jest jeszcze jeden kolor - niebieski. Resort oznacza nim powiaty, w których gwałtownie rośnie liczba zachorowań i są zagrożone dodatkowymi obostrzeniami.

 

 


14.09.2020

Sytuacja w DPS Gierałcice

 

20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach. Pozytywne wyniki testów potwierdzono u dwóch kobiet w średnim wieku, 11 mężczyzn w średnim wieku, czterech młodych mężczyzn oraz trzech seniorów. Z przykrością informujemy o drugiej ofierze śmiertelnej Covid-19 w naszym powiecie. To 67-letni mężczyzna, pensjonariusz DPS Gierałcice, który był hospitalizowany w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Aktualnie w DPS Gierałcice zakażone są 64 osoby - 57 pensjonariuszy i 6 osób z personelu. Do ogniska zakażenia wliczony jest także Ojciec Kapucyn ze Wspólnoty Braci Kapucynów z Wołczyna, który pełnił posługę w DPS-ie. 7 osób jest hospitalizowanych w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, stan pozostałych przebywających w placówce jest dobry, są pod bieżącą kontrolą lekarza i opiekunów.

 

Placówka jest wyposażona we wszystkie niezbędne środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne. W dalszym ciągu pracuje w systemie koszarowym, i tak będzie do momentu wygaszenia ogniska zakażenia w tym miejscu. Jutro do budynku wejdzie kolejna zmiana pracowników.

W tym tygodniu ognisko w DPS Gierałcice zmniejszy się o kilkunastoosobową grupę ozdrowieńców.

 


 

10.09.2020

Powiat kluczborski na liście powiatów zagrożonych obostrzeniami

 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). Wśród powiatów zagrożonych znalazł się powiat kluczborski. Jest to wynikiem wystąpienia ogniska koronawirusa w DPS Gierałcice, o którym informowaliśmy w ostatnich dniach. Informujemy ponadto, że w Zespole Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Byczyńskiej stwierdzono jeden przypadek zakażenia u ucznia. Sanepid i Dyrekcja szkoły zdecydowali, że uczniowie i nauczyciele, którzy mieli kontakt z zakażonym, będą przebywać na kwarantannie do 17 września.

 

 


06.09.2020

Zakażenia w DPS Gierałcice

 

W Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach potwierdzono 28 przypadków zakażeniem koronawirusem. Zarażonych jest 25 podopiecznych i 3 osoby personelu. Dwóch podopiecznych oraz jedna osoba z personelu wymaga hospitalizacji w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Reszta chorych, łącznie z załogą, została odizolowana od zdrowych osób. Przebywają na różnych piętrach. Łącznie narażonych na koronawirusa mogło być około 116 osób z podopiecznymi i personelem.

Placówka funkcjonuje normalnie. Wprowadzono system koszarowy. To znaczy, że pracownicy przez 10 dni będą pracować, mieszkać i spać w placówce. Po tym czasie, gdy ich wyniki będą ujemne, zostaną zmienieni przez swoich kolegów. Dom Pomocy Społecznej w Gierałcicach jest wyposażony we wszystkie niezbędne środki ochrony osobistej i te służące do dezynfekcji. Starosta jest w stałym kontakcie z wojewodą opolskim oraz sanepidem. Sytuacja jest pod kontrolą.

 


05.06.2020

Od 8 czerwca budynek Starostwa otwarty dla interesantów

 

Szanowni Państwo!
 

Uprzejmie informujemy, że od dnia 8.06.2020 (poniedziałek) budynek Starostwa Powiatowego w Kluczborku będzie ponownie otwarty dla interesantów i zostanie wznowiona bezpośrednia obsługa w każdym z wydziałów Starostwa.

 

W trosce o bezpieczeństwo Państwa i pracowników naszego urzędu bardzo prosimy o zachowanie następujących zasad bezpieczeństwa podczas załatwiania swoich spraw w urzędzie:

 • Zdezynfekowanie rąk

 • Przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa

 • Zachowanie od innych osób odstępu co najmniej 1.5 metra

 • Przestrzeganie zasady, że w każdym biurze może przebywać tylko 1 osoba
  załatwiająca sprawę

Mimo znoszenia obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, apelujemy o ostrożność, ponieważ ryzyko zakażenia się w dalszym ciągu istnieje.

 

Punkt kasowy w Starostwie nieczynny - tylko płatności bezgotówkowe

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną Bank Spółdzielczy w Wołczynie zawiesił do odwołania działalność punktu kasowego mieszczącego się w Starostwie Powiatowym. W związku z powyższym nie ma możliwości uiszczania płatności gotówkowych.

Starostwo Powiatowe w Kluczborku wprowadziło dla swoich klientów możliwość bezgotówkowych wpłat za pomocą terminali płatniczych, w poszczególnych wydziałach.

 


27.05.2020

Zakażenia w powiecie

 

Szanowni Państwo, informujemy o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. W wyniku przeprowadzenia badań przesiewowych w DPSach w Kluczborku, Gierałcicach i ZOL w Wołczynie okazało się, że pięciu pracowników ZOL w Wołczynie ma wynik pozytywny. W związku z tym informujemy, że szpital w Kluczborku, któremu podlega ZOL w Wołczynie, podjął decyzję o wstrzymaniu przyjęć i wypisów pacjentów, celem przebadania personelu i pacjentów szpitala. Pomimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek od 30 maja, apelujemy o zachowanie ostrożności i reżimów sanitarnych!

Liczba osób zakażonych w powiecie - 9.

 


 

11.05.2020

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – trwają konsultacje

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/terminy-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-2020-2021

 


27.04.2020

Przedłużenie przerwy w nauczaniu. Terminy egzaminów

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, do 24 maja 2020 przedłużona zostaje przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty.

 

TERMINY EGZAMINÓW
- Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
- Egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca.
- Nie będzie w tym roku egzaminów maturalnych ustnych.
- Egzamin potwierdzające kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.
 


16.04.2020

Powiatowe DPS-y pod kontrolą

 

W związku z dramatyczną sytuacją w wielu Domach Pomocy Społecznej w Polsce, gdzie wykrywane są kolejne ogniska koronawirusa informujemy, że cały czas monitorujemy nasze powiatowe DPS-y w Kluczborku i Gierałcicach i na bieżąco zaopatrujemy je w środki ochrony bezpośredniej.
Dzisiaj starosta Mirosław Birecki i członek zarządu Artur Nowak odwiedzili nasze obie placówki i spotkali się z ich dyrektorami: Krzysztofem Dzierżyńskim i Krzysztofem Zabłockim, którym przekazali maseczki wielo- i jednorazowe oraz fartuchy dla personelu. Dzięki wcześniejszym działaniom, m.in. zawieszeniu przez dyrektorów odwiedzin i zakazu wstępu osób z zewnątrz udaje się utrzymać zagrożenie zakażeniem z dala od pensjonariuszy. Oby tak dalej!

Przy okazji serdecznie dziękujemy osobom prywatnym i firmom, które wspierają nasze DPS-y w tym trudnym czasie, przekazując środki ochrony bezpośredniej dla personelu i pensjonariuszy.

 

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpowiatkluczborski%2Fposts%2F2599852203458502&

 


 

01.04.2020

Następna partia środków ochrony osobistej

 

Powiat rozdysponował kolejną partię przyłbic, maseczek jednorazowych i środków dezynfekujących. Tym razem trafiły one do Powiatowego Centrum Zdrowia S.A. i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kluczborku.

Przypomnijmy, że zakupiliśmy 3000 maseczek ochronnych jednorazowych i środki dezynfekcyjne, które na bieżąco są przykazywane naszym jednostkom. Przyłbice trafiają już do medyków z naszego powiatu m.in. do kluczborskiego szpitala, przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, ratowników medycznych.

Przyłbice ochronne są wykonywane w technologii 3D, a powiat przekazał materiał do ich wydruku. Produkcją tego ważnego elementu wyposażenia ochrony osobistej zajmuje się Pan Jakub Gudzikowski, który jest koordynatorem całej akcji na Opolszczyźnie. Do współpracy zaprasza nie tylko środowisko drukarzy, także darczyńców i chętnych do transportowania materiałów. Serdecznie dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy zaangażowali się w tą wspaniałą akcję.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpowiatkluczborski%2Fposts%2F2568212559955800&

 


31.03.2020

Kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa

 

Rząd prowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona zostaje działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia? Zobaczcie:

 

https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 


 

31.03.2020

Nowe zasady działania Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

 

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Kluczborku uruchomiła wsparcie na czas epidemii dla rodziców, nauczycieli oraz dzieci i młodzieży z powiatu kluczborskiego. Informujemy o zmienionych zasadach funkcjonowania placówki od 16 marca 2020 roku do czasu odwołania epidemii.

 

http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/poradnia_wsparcie.htm

 


 

27.03.2020

Maseczki i środki dezynfekujące dla jednostek

 

Powiat Kluczborski uruchomił środki z rezerwy kryzysowej. Dziś do naszego szpitala dostarczyliśmy pierwszą partię maseczek ochronnych jednorazowych z zakupionych 3 tysięcy. Kolejne maseczki trafiły do DPS Gierałcice. Przekazaliśmy także środki dezynfekujące do naszych jednostek - DPS Kluczbork, ul. Wołczyńska i Sienkiewicza, do domów dziecka w Bogacicy, Bąkowie i Lasowicach Małych oraz Powiatowego Urzędu Pracy.

W związku z epidemią koronawirusa jesteśmy w bieżącym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, w szczególności z kluczborską stacją sanitarno- epidemiologiczną, strażą pożarną, policją, szpitalem i służbami Wojewody.
Pragniemy podziękować wszystkim wymienionym służbom za poświęcenie i zaangażowanie ale także wszystkim tym, którzy poświęcają swój czas i środki za wszelką pomoc:

- szyjącym maseczki,
- Marszałkowi Województwa Opolskiego za wsparcie naszego szpitala w kwocie ok. 280.000 zł,
- ratownikom medycznym,
- całemu personelowi kluczborskiego szpitala,
- farmaceutom i wszystkim tym, dzięki którym funkcjonowanie mieszkańców naszego powiatu w tej trudnej sytuacji wciąż jest możliwe.

Na koniec przypominamy: #zostańwdomu!!!

Zarząd Powiatu:
Mirosław Birecki
Rafał Neugebauer
Artur Nowak

 


 

27.03.2020

Zmiana godzin otwarcia biura podawczego

 

Szanowni Państwo!

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020 poz. 522), dotyczącym kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wejścia do budynku Starostwa będą w dalszym ciągu zamknięte dla interesantów.

 

W sprawach pilnych dokumenty należy składać w tymczasowym biurze podawczym Starostwa utworzonym w Straży Miejskiej, wejście od parkingu głównego.

 

Godziny otwarcia biura od dnia 1 czerwca 2020 r.:

- poniedziałki -   9.00-15.00.

- wtorek-piątek - 8.00-14.00.


Sprawy można załatwiać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

Dane kontaktowe do poszczególnych wydziałów znajdą Państwo poniżej.

 

Możliwe jest także przesłanie dokumentów pocztą tradycyjną lub w formie elektronicznej na skrzynkę e-mail Starostwa: starostwo@powiatkluczborski.pl lub za pośrednictwem platformy ePUAP: /SP_Kluczbork/Starostwo

 

 

Ważne numery telefonów:


Numer telefonu centrali Starostwa: 77 418 52 18

 

Wydział Komunikacji
77 4110132, 77 4110133, 77 4110134 – rejestracja pojazdów
77 4110135, 77 4110136 - prawo jazdy
77 4110137 – pozostałe sprawy


Wydział Geodezji
77 4110160 - ewidencja gruntów
77 4110158 - ośrodek dokumentacji geodezyjnej
77 4110140 - gospodarka nieruchomościami

 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

tel. 77 418-52-18 wew. 176

 

Wydział Organizacyjny

tel. 77 418-52-18 wew. 111, 113

 

Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia

tel. 77 418-52-18 wew. 116, 117, 173, 174; kom. 607 732 099

 

Wydział Edukacji i Sportu

tel. 77 418-52-18 wew. 164-166

 

Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa

tel. 77 418-52-18 wew. 170, 171

 

Wydział Budownictwa

tel. 77 418-52-18 wew. 120, 119, 114

 

Wydział Finansowy

tel. 77 418-52-18 wew. 123, 124-126

 

Biuro Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu

tel. 77 418-52-18 wew. 169, 172, 180, 153, 155

 

Samodzielne stanowisko pracy ds. ochrony zabytków

tel. 77 418-52-18 wew. 178
 

Wydział Obsługi Finansowo-Księgowej Jednostek Organizacyjnych Powiatu

tel. 77 418-52-18 wew. 185, 191, 192

 

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i wynikającą z niej zmianą organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Kluczborku, podczas załatwiania spraw zbierane są od klientów dane osobowe. Informujemy, że są one przetwarzane i chronione zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

zobacz:

Ochrona Danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Kluczborku - RODO

 

 

25.03.2020

Rozporządzenie Ministra Zdrowia - obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

Przestawiamy poniżej tekst Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, obejmujące nowe zasady zasady przemieszczania się i podróżowania transportem publicznym. Obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia 2020 r.

Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii zakłada, że "w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób" z wyjątkiem w celu:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
  zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej

 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu

 •  sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

W rozporządzeniu wskazano, że "pieszo jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie". Z kolei w przypadku publicznego transportu zbiorowego nowe przepisy nakazują "przejazd nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących".

Rozporządzenie ministra zdrowia zmienia również liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie "w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń".

Do 11 kwietnia 2020 r. ma to być 5 uczestników - oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Od 12 kwietnia ma to być znów 50 uczestników.
Rozporządzenie zakazuje także od 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. organizowania zgromadzeń. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
 

tekst rozporządzenia
 


24.03.2020

Koronawirus. Premier ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, które obowiązują na terenie powiatu kluczborskiego od 25 marca do 11 kwietnia 2020.

- ograniczenia w przemieszczaniu się - tylko niezbędne wyjścia z domu: do pracy, lekarza, apteki, sklepu czy z psem;
- ograniczenia w komunikacji publicznej - obowiązek odległości między pasażerami (zajęte co drugie miejsce);
- zakaz zgromadzeń, spotkań większej grupy, wychodzenia na place zabaw, spacerów w miejscach publicznych;
- zakaz przemieszczania się wspólnie więcej niż dwóch osób (za wyjątkiem rodzin);
- ograniczenie liczby osób uczestniczących w mszach świętych, pogrzebach, zgromadzeniach religijnych do 5 osób (nie licząc     osób prowadzących czy obsługi).

szczegóły:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

 


 

23.03.2020

Przedłużenie zamknięcia szkół i placówek oświatowych

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi ograniczenie funkcjonowania publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych w powiecie kluczborskim przedłużono do dnia 10 kwietnia 2020 r.

W okresie od 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania jednostek systemu oświaty realizowane będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

szczegóły:
https://www.kuratorium.opole.pl/ksztalcenie-na-odleglosc-nowe-regulacje-prawne/
 


 

17.03.2020

Zawieszenie kar za przekroczenie terminu rejestracji

W związku z zagrożeniem koronawirusem i obecną sytuacją epidemiologiczną Starostwo nie będzie naliczać kar za przekroczenie terminu 30-dni na rejestrację pojazdów sprowadzonych z Unii Europejskiej oraz nie zgłoszenie kupna / sprzedaży pojazdu zarejestrowanego

zobacz więcej

 


 

16.03.2020

Punkt kasowy w Starostwie nieczynny

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, informujemy że od dnia 16.03.2020 punkt kasowy Banku Spółdzielczego w Wołczynie mieszczący się w Starostwie Powiatowym w Kluczborku będzie nieczynny.

Starostwo Powiatowe w Kluczborku wprowadziło dla swoich klientów możliwość bezgotówkowych wpłat za pomocą terminali płatniczych, w poszczególnych wydziałach.

 


 

16.03.2020

Budynek Starostwa zamknięty dla interesantów

 

Szanowni Państwo!

Informujemy, że w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, związaną z zagrożeniem koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, od dnia 16.03.2020 do odwołania wejścia do budynku Starostwa będą zamknięte dla interesantów.

 

W sprawach pilnych dokumenty należy składać w tymczasowym biurze podawczym Starostwa utworzonym w Straży Miejskiej, wejście od parkingu głównego. Biuro jest czynne w poniedziałki w godz. 9.00-15.00, wtorek - piątek w godz. 8.00-14.00.

Możliwe jest także przesłanie dokumentów pocztą tradycyjną lub w formie elektronicznej na skrzynkę e-mail Starostwa: starostwo@powiatkluczborski.pl lub za pośrednictwem platformy ePUAP: /SP_Kluczbork/Starostwo

 

Pozostałe sprawy można załatwiać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. Dane kontaktowe znajdą Państwo poniżej.
 


Numer telefonu centrali: 77 418 52 18

 

Ważne numery:

Wydział Komunikacji
77 4110132, 77 4110133, 77 4110134 – rejestracja pojazdów
77 4110135, 77 4110136 - prawo jazdy
77 4110137, 77 4110138 – pozostałe sprawy


Wydział Geodezji
77 4110160 - ewidencja gruntów
77 4110158 - ośrodek dokumentacji geodezyjnej
77 4110140 - gospodarka nieruchomościami

 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

tel. 77 418-52-18 wew. 176

 

Wydział Organizacyjny

tel. 77 418-52-18 wew. 111, 113

 

Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia

tel. 77 418-52-18 wew. 116, 117, 173, 174; kom. 607 732 099

 

Wydział Edukacji i Sportu

tel. 77 418-52-18 wew. 164-166

 

Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa

tel. 77 418-52-18 wew. 170, 171

 

Wydział Budownictwa

tel. 77 418-52-18 wew. 120, 119, 114

 

Wydział Finansowy

tel. 77 418-52-18 wew. 123, 124-126

 

Biuro Funduszy Pomocowych, Mienia Powiatu i Promocji Powiatu

tel. 77 418-52-18 wew. 168, 169, 172, 153, 155

 

Samodzielne stanowisko pracy ds. ochrony zabytków

tel. 77 418-52-18 wew. 178
 

Wydział Obsługi Finansowo-Księgowej Jednostek Organizacyjnych Powiatu

tel. 77 418-52-18 wew. 185, 191,192

 

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i wynikającą z niej zmianą organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Kluczborku, podczas załatwiania spraw zbierane są od klientów dane osobowe. Informujemy, że są one przetwarzane i chronione zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

zobacz:

Ochrona Danych osobowych w Starostwie Powiatowym w Kluczborku - RODO

 

 


 

13.03.2020

Zmiana organizacji wizyt w poradniach POZ

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, przed wizytą w poradni POZ prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny z rejestracją Przychodni, celem umówienia konieczności osobistej wizyty lub udzielenia porady telefonicznej.

 


13.03.2020
Kwalifikacja wojskowa w powiecie kluczborskim zakończona

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dniem 13 marca 2020 zakończono kwalifikację wojskową na terenie całego kraju. Wszystkie wezwania do stawienia się przed komisją w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

 


13.03.2020
Udzielanie nieodpłatnych porad prawnych tylko na odległość

Starostwo Powiatowe w Kluczborku informuje, że z dniem 13 marca 2020 r. do odwołania następuje zawieszenie bezpośredniego udzielania nieodpłatnych porad prawnych oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego spowodowane ograniczeniami wynikającymi z zagrożenia koronawirusem. Ze względów bezpieczeństwa porady udzielane będą przez telefon i z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość.

Mając na względzie powyższe osoba potrzebująca pomocy prawnej przed jej udzieleniem składa mailowo na adres promocja@powiatkluczborski.pl wniosek o uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, zawierający oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.  UWAGA – wniosek należy wydrukować, podpisać własnoręcznie i przesłać skan lub zdjęcie na podany wyżej adres mailowy.

 

wniosek do pobrania

Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie skontaktuje się z osobą potrzebującą porady.

 

W wyjątkowej sytuacji uzasadnionej brakiem dostępu do Internetu osoba potrzebująca pomocy prawnej może złożyć wniosek o jej uzyskanie wraz z oświadczeniem - ustnie przez telefon. Można to zrobić telefonicznie pod nr tel.: 663-112-118 (poniedziałek, środa, piątek - godz. 9.00-13.00).


Informacja o przywróceniu normalnej działalności punktów zostanie niezwłocznie podana na stronie internetowej powiatu kluczborskiego.
 


 

13.03.2020
Zmiany w funkcjonowaniu Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku

W związku z zagrożeniem koronawirusem Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku wprowadza z dniem 13 marca 2020 system indywidualnej obsługi klienta wg zapisów telefonicznych w rejestracji osób bezrobotnych i poszukujących pracy.

 

Rejestracja:

77 447-13-28

77 447-13-84

 

Na korytarzu przebywać mogą jedynie osoby zapisane na daną godzinę 5 minut przez przyjęciem.
 


 

13.03.2020

Biuro KIP niedostępne dla osób z zewnątrz

W związku z zaistniałą sytuacją stanowiącą zagrożenie epidemiologiczne koronawirusem informujemy, że od dnia 13.03.2020 biuro administracji Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości będzie niedostępne dla osób z zewnątrz do odwołania.

Wszelkie sprawy z biurem KIP można załatwić telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
nr telefonu: 77 456 32 60, 77 412 91 13
e-mail: inkubator@powiatkluczborski.pl
 

W ramach realizacji projektu "Wsparcie na starcie"
nr telefonu: 736 224 961
e-mail: wns.inkubator@gmail.com

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i liczymy na Państwa zrozumienie.

 


 

12.03.2020

Zmiany w funkcjonowaniu instytucji

 

Szanowni Państwo!

W związku z wystąpieniem w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem, mając na uwadze troskę o zdrowie i życie mieszkańców, zwracamy się do Państwa z prośbą o ograniczenie wizyt w Starostwie Powiatowym w Kluczborku oraz jednostkach organizacyjnych Powiatu do niezbędnego i absolutnego minimum.

Praca Starostwa nie została przerwana ani ograniczona, dlatego zachęcamy do załatwiania spraw telefonicznie, przez internet lub za pośrednictwem poczty. Dane kontaktowe znajdą Państwo na naszej stronie internetowej
http://www.powiatkluczborski.pl/wykaz_pracownikow.htm  
Numer telefonu: 77 418 52 18


Zalecamy także unikanie dużych skupisk ludzi i prosimy o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt we wszelkich instytucjach. Za utrudnienia przepraszamy i liczymy na Państwa zrozumienie w tym szczególnym czasie.

 

 

 

Powiatowe Centrum Zdrowia S.A informuje, że z dniem 12.03.2020 roku, z polecenie Wojewody Opolskiego, wstrzymuje się wszystkie planowe przyjęcia do oddziałów szpitala w Kluczborku - do odwołania.

 

 

Starostwo Powiatowe w Kluczborku informuje, że w związku z zagrożeniem KORONAWIRUSEM Wydział Komunikacji i Transportu oraz Wydział Geodezji wprowadza z dniem 16 marca 2020 r. system indywidualnej obsługi klienta
wg zapisów telefonicznych.

Wydział Komunikacji:
77 4110132, 77 4110133, 77 4110134 – rejestracja pojazdów
77 4110135, 77 4110136 - prawo jazdy
77 4110137, 77 4110138 – pozostałe sprawy

Wydział Geodezji:
77 4110160 - ewidencja gruntów
77 4110158 - ośrodek dokumentacji geodezyjnej
77 4110140 - gospodarka nieruchomościami

Na korytarzu przebywać mogą jedynie osoby zapisane na daną godzinę 5 min. przed przyjęciem

 

 

 

Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku informuje, że od dnia 12.03.2020 osoby, które mają wyznaczony obowiązkowy termin wizyty w Powiatowym Urzędzie Pracy w miesiącu marcu, mogą zrealizować go w formie telefonicznej. W tym celu należy się skontaktować z doradcą klienta. Pozostałym klientom PUP Kluczbork, którzy planują w najbliższych dniach przybycie osobiste do urzędu, a ich sprawa nie wymaga konieczności osobistego stawiennictwa, proponuje się rozważenie kontaktu telefonicznego lub mailowego.

 

kontakt:

tel. 77 447-13-38; 77 447-40-58

opkl@praca.gov.pl

 


 

11.03.2020

KORONAWIRUS - DZIAŁANIA W POWIECIE KLUCZBORSKIM


W związku z wystąpieniem w Polsce przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus) oraz występowaniem powodowanej przez tego wirusa choroby Covid-19 informujemy:

 • Na terenie Powiatu Kluczborskiego do dnia 11.03.2020 (do godz. 14.00) nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

 • Nadrzędnym celem działań podejmowanych zarówno przez władze państwowe, stacje sanitarno – epidemiologiczne, a także samorządy jest przede wszystkim ograniczenie i spowolnienie ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym społeczeństwie. Nauczeni doświadczeniem innych krajów, nie możemy zbagatelizować pojawiających się w Polsce i Europie zachorowań oraz innych przesłanek, dlatego musimy jak najlepiej przygotować się na pojawiające się zagrożenie.

 • Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę 11.03.2020 r. decyzję o zamknięciu placówek oświatowych, kultury, muzeów i kin.

  W związku z powyższym:
  - szkoły podstawowe i przedszkola na terenie powiatu kluczborskiego zostaną zamknięte od 16.03.2020 do 25.03.2020,    natomiast w dniach 12 i 13.03.2020 (czwartek i piątek) nie będą prowadzone zajęcia edukacyjne.
  - szkoły ponadpodstawowe na terenie powiatu zostaną zamknięte od dnia 12.03.2020 do dnia 25.03.2020.
  - od dnia 12.03.2020 do dnia 25.03.2020 zawieszone zostaną zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury.
  - prowadzona na terenie powiatu kluczborskiego kwalifikacja wojskowa odbywa się zgodnie z harmonogramem.

  Jeśli będzie taka potrzeba, lub pojawią się nowe rekomendacje w tej kwestii, wówczas termin zamknięcia powyższych placówek może zostać zmieniony.

 • Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku w związku z zaostrzoną sytuacją epidemiologiczną wprowadziło zakaz odwiedzin na oddziałach szpitala do odwołania.

  Ponadto od dnia 11.03.2020 do odwołania ograniczono przyjęcia pacjentów do:
  - Oddziału Wewnętrznego;
  - Pracowni Endoskopowej celem wykonania planowanej diagnostyki;
  - Poradni Ginekologicznej (K) z wyłączeniem kobiet w ciąży oraz przypadków wymagających natychmiastowej   interwencji lekarskiej (pilnych).

 • Zakaz odwiedzin obowiązuje do odwołania w następujących jednostkach powiatu: Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Wołczynie, Domach Pomocy Społecznej w Kluczborku i Gierałcicach oraz Domach Dziecka w Bąkowie, Bogacicy i Lasowicach Małych.
   

Zalecamy unikania dużych skupisk ludzi; prosimy o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w instytucjach publicznych, urzędach, sklepach, kościołach itp. Prosimy o zachowanie spokoju i rozsądku w podejmowaniu decyzji oraz do unikania paniki. Jednocześnie nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniechania, zaniedbania i lekceważenie pojawiającego się zagrożenia.

 

Informacje o ewentualnych kolejnych decyzjach będą przekazywane Państwu na bieżąco, dlatego prosimy o śledzenie naszej strony internetowej www.powiatkluczborski.pl  oraz naszego profilu w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/powiatkluczborski.

 Jeśli zauważą Państwo niepokojące objawy u siebie lub w swoim otoczeniu prosimy o kontakt telefoniczny z kluczborskim sanepidem (telefon całodobowy to 601 226 721).

 

Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji podawanych przez kluczborski sanepid na stronie: https://pssekluczbork.pis.gov.pl/  lub na profilu https://www.facebook.com/PSSEwKluczborku

Ważne informacje nt. koronawirusa:

http://www.powiatkluczborski.pl/aktualnosci/koronawirus.htm

 


Mirosław Birecki
Starosta Kluczborski


 

 

 

  

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku