strona główna

Jubileuszowy konkurs wiedzy o powiecie kluczborskim

15 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego odbył się finał X konkursu „Co wiecie o powiecie kluczborskim?”. Z testem zmierzyła się wyłoniona w eliminacjach szkolnych grupa 37 uczniów.

W sali konferencyjnej zasiedli uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych z Byczyny, Kluczborka, Kujakowic Górnych i Wołczyna. Po przywitaniu uczestników przez Starostę Kluczborskiego, Piotra Pośpiecha, rozpoczęto zmagania konkursowe.

20 przekrojowych pytań, ułożonych przez Mirosława Gosa, nauczyciela geografii w ZSO w Kluczborku, łączyło w sobie wiedzę z zakresu historii, kultury, ekologii, chemii, elementów środowiska geograficznego i walorów turystycznych, a także problemów społeczno-gospodarczych powiatu kluczborskiego. Finaliści musieli m.in. podać nazwy rzek, parków krajobrazowych i szlaków rowerowych występujących na terenie powiatu, imię i nazwisko obecnego starosty, rozpoznać i nazwać obiekty na zaprezentowanych zdjęciach. Do uzyskania 100% punktów potrzebna była również wiedza o sławnych ludziach pochodzących lub szczególnie zasłużonych dla regionu. Jedno z pytań dotyczyło także sponsorów konkursu. Uczestnicy musieli określić jaką dziedziną zajmują się firmy: Cuprod, Mikor oraz Alsen-Alderan. W rozmowie ze Starostą Piotrem Pośpiechem wszyscy zgodnie przyznali, że największą trudność sprawiło im pytanie dotyczące gmin sąsiadujących z poszczególnymi  jednostkami samorządu terytorialnego wchodzącymi w skład powiatu kluczborskiego.

Gościem specjalnym jubileuszowego finału konkursu popularyzującego wiedzę o regionie kluczborskim był Andrzej Olech, założyciel Kluczborskiego Klubu Karate i główny trener. Przybliżając młodzieży historię tej wschodniej sztuki walki oraz tworzenia sekcji karate na Ziemi Kluczborskiej, wypełnił czas oczekiwania na wyniki. 

Komisja w składzie: Jolanta Banaś, Mirosław Gos, Marlena Kamosz, Ireneusz Pientka i Bogusław Włos  wyróżniła dziesiątkę najlepszych. Wśród gimnazjalistów I miejsce zdobyła Patrycja Szmyd, uczennica Publicznego Gimnazjum w Wołczynie. Na kolejnych znaleźli się jej szkolni koledzy: Andrea Dorociak, Monika Pilarska i Michał Poterałowicz. V miejsce wywalczyła Michalina Binkowska, reprezentująca gimnazjum w Byczynie.

Piątkę nagrodzonych licealistów otworzyła Agata Bułat, uczennica LO w Wołczynie. W tej grupie wiekowej reprezentacja z Wołczyna nie miała sobie równych. Pozostałe nagrody także powędrowały do uczennic tej szkoły. Wyróżniono: Agnieszkę Kotwicką, Annę Lekką, Natalię Supernak oraz Patrycję Hirszel.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy pozostali uczestnicy – dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki przygotowane i wręczone przez Starostę Kluczborskiego oraz sekretarza kluczborskiego Urzędu Miejskiego, Andrzeja Kalandyka.

 


 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku