strona główna

Może Śląsk będzie na maturze...
 

To jeden z wielu powodów, dla których warto było – zdaniem Mariusza Kaczmarskiego, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących – uczestniczyć w VIII Konferencji Historycznej Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, którą po raz kolejny wraz ze swoimi uczniami zorganizowała Joanna Piłat, nauczyciel historii w tej szkole.

Oczywiście dyrektor Kaczmarski, o „śląskim” temacie maturalnym mówił z przymrużeniem oka, nie mniej warto było wziąć udział w konferencji pn. „Dzieje Śląska, czyli podróż po naszej małej ojczyźnie” i dać się zabrać w tytułową podróż prelegentom, którymi byli historycy z Uniwersytetu Opolskiego i uczniowie szkół z naszego województwa.

W atrakcyjnej formie, w wykładzie naszpikowanym ciekawostkami, o Śląsku pod panowaniem Piastów opowiadała prof. dr hab. Anna Przebóg – Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Kolejną prelegentką z tej uczelni była Adrianna Dawid, która wygłosiła wykład o problemach oświaty na Śląsku pod panowaniem Hohenzollernów.

Karolina Leszczyńska z ZSO im. Adama Mickiewicza przygotowała prezentację „O tym jak Jagiellonowie Śląsk z Polską połączyć chcieli...”. O Śląsku w polityce Marii Teresy mówili uczniowie z Zespołu Szkół w Oleśnie: Anna Anczurowska i Weronika Falkiewcz, Monika Krzak i Beata Małeska.

Atrakcją konferencji były z pewnością bajki śląskie opowiadane między wykładami, piękną śląską gwarą, przez dwie uczennice ZSO Angelikę Weiler i Martinę Prochotę.

Patronatem honorowym konferencję w ZSO objęli:
Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Opolu, Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Burmistrz Kluczborka, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kluczborku.

Organizatorzy konferencji to: uczniowie ZSO w Kluczborku, nauczyciel historii w ZSO Joanna Piłat, bajki śląskie przygotowała polonistka z ZSO Katarzyna Juranek – Mazurczak, konferencję prowadziła Małgorzata Kieszniewska z klasy II f w ZSO, obsługą konferencji zajęła się klasa II f.

- Podziwiam panią Joannę Piłat, nie tylko za pomysł organizowania konferencji, ale za to, że to już tyle lat, a każda kolejna konferencja jest ciekawsza od poprzedniej, jestem pod wrażeniem konsekwencji i pomysłowości – mówiła prof. Lenartowicz.

Szkoły uczestniczące w konferencji:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, Zespół Szkół – Licealno-Technicznych w Kluczborku, Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie, Zespół Szkół w Oleśnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Praszce, Zespół Szkół Licealno-Zawodowych w Polanowicach, Zespół Gimnazjalno – Licealny w Wołczynie, Publiczne Gimnazjum w Bogacicy, ZSO im. Adama Mickewicza w Kluczborku.


Monika Kluf

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku