strona główna

Będzie karetka!


Według informacji wojewody opolskiego od 1 lipca w Wołczynie będzie stacjonować dodatkowa trzecia karetka. - Wówczas, zgodnie z tym, co wcześniej zapowiadałem zmieni się rozmieszczenie zespołów ratowniczych w naszych w powiecie – zaznacza Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

- Do tej pory dwie nasze karetki stacjonowały w Kluczborku. Po otrzymaniu nowej, jeden ambulans będzie stacjonował w Kluczborku, jeden w Byczynie i jeden w Wołczynie – dodaje. - Takie rozmieszczenie będzie o wiele bardziej korzystne dla mieszkańców naszego terenu, skróci czas dojazdu ambulansu w gminach.

Zespół ratownictwa będzie dyżurował w Wołczynie od 7.00 do 19.00. „Udało nam się wygospodarować te pół doby kosztem skrócenia czasu dyżuru jednej z karetek w Opolu. To powinno wystarczyć, by zapewnić większe niż do tej pory bezpieczeństwo mieszkańcom gminy Wołczyn, tym bardziej, że statystyki pokazują, iż 2/3 wezwań do nagłych zdarzeń, ma miejsce w ciągu dnia” - wyjaśniał w mediach Szymon Ogłaza, dyrektor gabinetu wojewody.

Jest szansa, zespół ratowniczy mógłby stacjonować w Wołczynie całą dobę, po rozstrzygnięciu przez NFZ konkursu na usługi z zakresu ratownictwa medycznego. Wtedy będą znane koszty utrzymania karetek w regionie. Kluczborski szpital również chce wystartować w tym konkursie.
- Mamy miejsce, spełniamy warunki dotyczące łączności i ambulans – dodaje starosta.

Przypomnijmy, że w przygotowanym planie ratownictwa medycznego województwo opolskie zostanie podzielone na 6 rejonów: brzesko – namysłowski, kluczborsko – oleski, krapkowicko – strzelecki, głubczycko – kędzierzyńsko – kozielski, nysko – prudnicki oraz opolski, obejmujący też Opole.

Taki podział umożliwia bardziej elastyczne dysponowania karetkami na terenie rejonu. Dla przykładu: jeśli ambulans stacjonujący w Kluczborku będzie akurat wolny, dyspozytor będzie mógł go bez problemu wysłać do pacjenta w Oleśnie, gdy tamtejsze zespoły ratownictwa medycznego będą zaangażowane w terenie.

 

Monika Kluf

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku