strona główna

Powiatowe obchody EDD rozpoczęte

 

Sobotni Jarmark Ziemi Kluczborskiej zainaugurował tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w powiecie kluczborskim. Swoje produkty i oferty reklamowało w ten sposób szesnastu wystawców. Wśród nich rzemieślnicy, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne a także Opolska Izba Gospodarcza oraz urzędy miast Wołczyn i Byczyna.

Odwiedzający jarmark mogli obejrzeć i nabyć prace rękodzielnicze, przedmioty wykonane przez mistrza sztuki kowalskiej, mieli możliwość zapoznać się z ofertą lokalnych gospodarstw turystycznych, posmakować produktów masarskich, czy zaopatrzyć w miody i produkty pszczele z Pasieki Zarodowej w Maciejowie. A wszystko przeplatane występami artystycznymi przygotowanymi przez Młodzieżowy Dom Kultury.

Wystawcy przygotowali stoiska nawiązujące do hasła a tegorocznych EDD "Od pomysłu do przemysłu". Zorganizowaniem imprezy zajął się referat promocji starostwa powiatowego w Kluczborku.

 

Wystawcy byli jednomyślni co do tego, że jarmark jest dla nich znakomitą formą reklamy. Przyjezdnych poza zakupami interesowały też oferty gospodarstw agroturystycznych.

- Podobne jarmarki są organizowane w naszym mieście, bardzo mi się podoba oprawa waszej imprezy i chętnie przyjadę na nią za rok, jeśli ją powtórzycie – ocenił jarmark pan Janusz ze Świeradowa. - Przy okazji dowiedziałem się, że mimo że nie ma tu gór czy jezior, to bardzo ładne i ciekawe tereny.W konkursie na najlepsze stoisko najwięcej głosów zdobył urząd miasta w w Byczynie, którego reprezentacja przyodziana była w średniowieczne stroje uszyte w ramach unijnego projektu w Centrum Integracji Społecznej, przez uczestniczki warsztatów. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobietom Mammograf, a trzecie - gospodarstwo agroturystyczne Barbary i Witolda Stodołów. Także wśród głosujących rozlosowano atrakcyjne nagrody, od karnet na lekcje jazdy konnej po słoiczek kapusty. Nazwiska laureatów ogłosili i nagrody wręczali: starosta Piotr Pośpiech oraz Maria Żurek, kierownik referatu promocji w kluczborskim starostwie.

Oprawę artystyczną przygotował Młodzieżowy Dom Kultury, po raz kolejny można było usłyszeć utalentowane wokalistki ze Studia Piosenki Magdy Dureckiej w MDK, oraz młodych tancerzy i instrumentalistów. Z kilkunastominutowym programem wystąpił także Kabaret Złotych Bab ze Stowarzyszenia Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf".


 

 

 Program Europejskich Dni Dziedzictwa w Powiecie Kluczborskim

6-30 września 2010 roku
10.00-16.00 Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku
Wystawa: „Rzemiosło i przemysł na Ziemi Kluczborskiej dawniej i dziś”.
Otwarcie wystawy 6 września 2010 roku o godz. 11.00.

11 września 2010 roku
10.00-15.00 Jarmark Ziemi Kluczborskiej – Rynek w Kluczborku
Inauguracja EDD w powiecie kluczborskim
W programie m.in. wystawy, warsztaty, zajęcia praktyczne i pokazy przypominające o zapomnianych tradycjach i rzemiosłach, konkursy, występy artystyczne i promocja lokalnych produktów.

11-29 września 2010 roku
15.00-17.00 Wieża widokowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Zbawiciela w Kluczborku
Wieża widokowa przy placu Gdacjusza dostępna jest trzy dni w tygodniu – w środę, piątek oraz sobotę.

12-13 września 2010 roku
Zakład Ceramiki Budowlanej CER-BUD – Markotów Duży
Pokazy edukacyjno-praktyczne w pracowniach ceramicznej oraz wikliniarsko-plecionkarskiej.

13-17 września 2010 roku
Szlak ginących umiejętności – Kuniów, Maciejów, Chocianowice
"Szlak ginących umiejętności" to połączenie miejsc związanych z zapomnianymi i niedocenionymi w codziennym życiu umiejętnościami. Szlak obejmuje: Izbę Pamięci Regionalnej i Rzemiosła w Kuniowie, Pasiekę Zarodową w Maciejowie, Kuźnię kowalstwa artystycznego Państwa Turków w Chocianowicach.
Wystawa robótek ręcznych – Zakład Rękodzieła Użytkowego i Artystycznego BEA Nowa Bogacica
Warsztaty wykonania robótek na drutach i szydełkiem oraz kursy haftowania, tkactwa i tworzenia biżuterii. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom ukończenia praktycznych zajęć rękodzielniczych.

Wstęp wolny
 

 

 

www.edd.com.pl

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku