strona główna

Klaster turystyczny promuje się nowocześnie

24 listopada w kluczborskim Starostwie odbyło się informacyjno-promocyjne seminarium nt. „Innowacyjność w Turystyce”, podsumowujące projekt „Lokalny i regionalny produkt w wirtualnej przestrzeni turystycznej Dorzecza Odry”. Zadanie było realizowane przez utworzony w ramach Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej klaster turystyczny „Kraina Miodu i Mleka” we współpracy z niemieckim partnerem - klastrem pro agro z Brandenburgii.

Na seminarium zaprezentowano rezultaty trzymiesięcznej pracy. Można było zobaczyć pokaz dwujęzycznego polsko-niemieckiego nowoczesnego portalu internetowego www.e-kolot.pl, promującego działalność członków obu klastrów, czyli głównie przedsiębiorców z branży turystycznej - gospodarstw agro- i ekoturystycznych, restauracji i hoteli. Organizatorzy zaprezentowali również film promujący Ziemię Kluczborską i Oleską oraz oferty klastrowiczów, który będzie elementem szerokiej kampanii w mediach. Informacje reklamowe ukażą się m.in. na antenie TVN24, w tygodniku Neewsweek Polska czy w regionalnych mediach.
Ponadto w ramach projektu stworzono m.in. mobilny przewodnik po obszarach partnerskich klastrów (przeznaczony na telefony komórkowe), tablice identyfikujące członków klastra oraz wydano publikację w języku polskim i niemieckim, zawierającą oferty członków partnerskich klastrów oraz przepisy lokalnych potraw.

W trakcie spotkania eksperci i przedsiębiorcy, biorący udział w projekcie, mówili o korzyściach i szansach, jakie daje projekt: zwiększenie sprzedaży oferowanych usług i obrotów oraz wzrost liczby klientów, ułatwienie dostępu do nowych rynków zbytu, wprowadzenie w firmach innowacyjnych metod komunikacji i promocji oraz kontakt z zagranicznymi przedsiębiorcami działającymi w tej samej branży.

Na wdrożenie wspomnianych innowacyjnych metod promowania działalności swoich członków klaster „Kraina miodu i mleka” zdobył 495 tys. zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Innovation Express na rozwój międzynarodowej współpracy klastra z partnerami zagranicznymi w zakresie badań, rozwoju technicznego lub innowacji.

Klaster „Kraina miodem i mlekiem płynąca” jest pierwszym w kraju klastrem turystycznym. Powstał dzięki zaangażowaniu powiatu kluczborskiego, i wspieranej przez niego Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Tworzą go: powiat kluczborski, powiat oleski, firmy z branży turystycznej, Opolski Park Naukowo-Technologiczny i Uniwersytet Opolski. Utworzenie klastra turystycznego, to niewątpliwie spory sukces powiatu kluczborskiego, który wyrasta na lidera na Opolszczyźnie, jeśli chodzi o wspieranie rozwoju turystyki i inicjatyw pro turystycznych.
 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku