strona główna

26.02.2018

Famur Famak z klasą


Powstaje kolejna klasa patronacka w naszym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kluczborku. Tym razem jest to kierunek technik elektryk. Uczniowie będą się uczyć pod patronatem i przy współpracy (praktyki, nagrody dla najlepszych) z firmą Famur Famak.  Porozumienie w tej sprawie władze firmy i dyrekcja szkoły podpisali 26 lutego. Nawiązaniu współpracy patronują honorowo marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i starosta kluczborski Piotr Pośpiech.Uczniowie z klasy patronackiej Famur Famaku w kluczborskim ZSP Nr 2 CKU będą mogli odbywać praktyki w tej firmie, z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca w przedsiębiorstwie realizującym duże i ciekawe projekty.

- Nasi pracownicy bardzo chętnie podzielą się z młodymi ludźmi swoją wiedzą i postarają się jak najlepiej przygotować ich do przyszłej pracy w zawodzie – zapewnia Katarzyna Kruczek, HR Business Partner z firmy Famur Famak. – Ufundujemy też nagrody finansowe dla najlepszych uczniów tej klasy oraz nagrodę dla najlepszego absolwenta. Mamy nadzieje, że w ten sposób dodatkowo zmotywujemy młodzież do jeszcze większej pracy i nauki - dodaje.

 Zdaniem przedstawicielki Famur Famak obecna sytuacja na rynku pracy jest taka, że coraz trudniej znaleźć wykwalifikowa-nego pracownika. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak współpracy biznesu ze szkolnictwem spowoduje, że uczniowie nie zawsze będą przystosowani do aktualnych potrzeb pracodawców. Tym bardziej, że programy nauczania mogą nie uwzględniać szybko zachodzących zmian – mówi Katarzyna Kruczek tłumacząc jednocześnie, że takie porozumienie pozwoli na uzupełnianie wiedzy i umiejętności uczniów.

Jakie korzyści ze współpracy z ZSP Nr 2 CKU firma widzi dla siebie? - Szkoląc uczniów technikum na praktykach możemy szkolić przyszłych kandydatów do pracy w Famur Famak S.A. Takie połączenie biznesu ze szkolnictwem pozwoli na dostosowanie programów praktyk do realiów i potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Porozumienie pozwoli też uczniom na poznanie firmy jako rzetelnego pracodawcy. Liczymy także, że absolwenci tego kierunku po ukończeniu szkoły pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy skierują właśnie do nas – podkreśla Katarzyna Kruczek.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Ośródka - nauczyciel przedmiotów elektrycznych zawodowych

w ZSP nr 2, inicjator utworzenia klasy patronackiej

 

 


Kluczborski ZSP Nr 2 CKU to szkoła, która od lat współpracuje z wieloma firmami. Od kilku lat patronem klas Technikum Pojazdów Samochodowych jest tu Peugeot, a od niedawna klasę patronacką ma tu także firma Siegenia dla przyszłych specjalistów po kierunku technik mechatronik. – Taka klasa dla uczniów to doskonała okazja do odbycia praktyk czy staży, zapoznania się z realiami pracy zawodowej i bezpośredniego kontaktu z nowymi technologiami. Dla firmy to okazja do związania z nią przyszłego pracownika w młodym wieku i do nakreślenia mu ścieżki rozwoju zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy – mówi wicedyrektor ZSP nr 2 w Kluczborku Jadwiga Stanosek.

W jej opinii klasy patronackie to także dobry sposób do wiązania młodych z lokalnym rynkiem pracy. – Kiedyś młodzi wyjeżdżali na Zachód. Teraz, jeśli odbędą praktykę w ciekawym zakładzie pracy na dobrych warunkach, to zostają na miejscu i tu podejmują pracę – twierdzi Jadwiga Stanosek.


W nawiązaniu współpracy ZSP nr 2 w Kluczborku z Famurem Famakiem pomogło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

Firma Famur Famak to producent urządzeń transportowo-dźwigowych działający na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 60 lat. Główne sektory produkcji firmy to konstrukcje stalowe dla przemysłu; urządzenia dla platform wiertniczych czy statków; systemy przeładunkowe; dźwigi, w tym suwnice i wciągarki; urządzenia i systemy dla górnictwa czy maszyny i urządzenia dla innych gałęzi przemysłu (elektrownie, porty, etc.). Obecnie firma zatrudnia ok. 500 osób.
 


Na podstawie materiału: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku