strona główna

22.11.2013

Zdobyliśmy ogólnopolską nagrodę „Euro-powiat”

20 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie starosta kluczborski Piotr Pośpiech odebrał nagrodę dla naszego powiatu
w I Ogólnopolskim Plebiscycie organizowanym przez Fundację Gospodarczą "Euro-Partner". Wśród laureatów jest też miasto Kraków. Plebiscytowi patronował Minister Gospodarki wojewodowie i marszałkowie województw.

 Z roku na rok polskie miasta, gminy i powiaty coraz bardziej zbliżają się do swoich europejskich odpowiedników pod względem infrastruktury, komfortu życia mieszkańców, aktywności władz lokalnych, rozwoju i przedsiębiorczości. Fundacja Gospodarcza "EURO-PARTNER" jest organizatorem I Ogólnopolskiego Plebiscytu Euro-Partner, Euro – Gmina, Euro – Powiat, w którym nagrodzone zostały najlepsze samorządy w Polsce w różnych dziedzinach od przedsiębiorczości, przez służbę zdrowia, turystykę czy bezpieczeństwo.
Plebiscyt Euro – Powiat to wybór starostw powiatowych, które są przyjazne wobec firm i instytucji działających na swoim terenie. Wyróżniane są powiaty, które skutecznie tworzą warunki zachęcające nie tylko inwestorów, ale również mieszkańców do funkcjonowania na tym terenie.

 

 


W I Ogólnopolskim Plebiscycie „Euro-Gmina nagrodę otrzymało sześć powiatów, w tym nasz kluczborski. Podczas gali na Zamku Królewskim, mówiono o powodach przyznania naszemu powiatowi nagrody. Wysoko oceniona została aktywność starosty kluczborskiego w tworzeniu i budowaniu instytucji otoczenia biznesu – czego przykładem są dwa nasze Inkubatory.
Doceniono też nasze inwestycje w odnawialne źródła energii - realizowane od kilku lat na wyróżniającą się na tle innych samorządów skalę - do tej pory we wszystkich budynkach oświatowych, a ostatnio w domach pomocy społecznej. Oceniano również korzystne dla mieszkańców skupienie w jednym miejscu powiatowych placówek opieki społecznej i rehabilitacyjnych (prowadzonych przez szpital), oraz nowatorską realizację w naszym powiecie transportu zbiorowego opartego o dowóz uczniów.

Integralną częścią otrzymanej w plebiscycie nagrody jest certyfikat, w którym czytamy, że w ocenie kapituły powiat kluczborski „spełnia wymogi najlepszych powiatów Unii Europejskiej”.

 

Wysoki prestiż konkursu potwierdza patronat Ministra Gospodarki oraz wojewodów i marszałków województw. Wicepremier Janusz Piechociński był gościem gali na Zamku Królewskim. Patronat medialny objęła TVP Info i magazyn V.I.P.


- Cieszy mnie ta nagroda, jako docenienie naszych działań i ze względu na jej prestiż – mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Poza tym znaleźliśmy się w dobrym towarzystwie, bo wśród laureatów tegorocznego plebiscytu jest również miasto Kraków.
 

W gali wręczenia nagród uczestniczył również sekretarz powiatu Adam Radom.

 

 

 

 

Oprac. M. Kluf

 

 

 

 

 


Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku