strona główna

Europosłanka w Kluczborku i w telewizyjnym „Babilonie”


Lidia Geringer de Oedenberg, nasza europosłanka, która jest jednym z pięciu kwestorów w Parlamencie Europejskim spotkała się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kluczborskiego i oleskiego w minioną sobotę w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Mimo że był to dzień wolny od nauki, aula była wypełniona do ostatniego miejsca.

Spotkanie zorganizował Janusz Andrusz oraz kluby europejskie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku oraz ZSO im. Adama Mickiewicza.

Znaczną część spotkania europosłanka poświęciła polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i temu jak wiele, poza prestiżem, Polska może dzięki temu zyskać. Mówiła o tym w sposób niezwykle atrakcyjny i przystępny, wzbogacając wykład anegdotami związanymi z pracą europosła. Zachęcała też do szlifowania umiejętności językowych, korzystając z unijnych funduszy.

- Wykład był zupełnie pozbawiony polityki – zaznacza Przemysław Ziółkowski, opiekun klubu europejskiego w ZSP nr 1. - Lidia Geringer de Oedenberg chciała się spotkać z wyłącznie młodzieżą i opiekunami klubów europejskich. Dlatego nie było na spotkaniu przedstawicieli lokalnych partii i ugrupowań politycznych.

Polityka dopadła ją dopiero po spotkaniu, w programie „Babilon” na antenie TVN 24. Ze studiem w Warszawie łączyła się na żywo z Młodzieżowego Domu Kultury, by odpowiedzieć na pytania dotyczące kontrowersyjnej wystawy poświęconej katastrofie smoleńskiej w Parlamencie Europejskim.

W czasie spotkania kluby europejskie z ZSO i ZSP nr 1 przedstawiły prezentacje opisujące ich dotychczasową działalność. Europosłanka była pełna uznania dla aktywności klubów. Chwaliła też ZSP nr 1 za udział w programie "Euroscola". Przypomnijmy, że patronuje ona konkursowi dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który organizuje Przemysław Ziółkowski. Nagrodą w tym konkursie są wyjazdy do Brukseli i Strasburga.

Krótki konkurs z nagrodami z wiedzy o Unii był też elementem sobotniego spotkania. Uczniowie popisali się doskonałą orientacją w tematyce unijnej. Sami zadawali wiele pytań gościowi. M.in. o to, co należy do obowiązków kwestora, jak długą drogę trzeba przebyć by zostać europosłem, jak oceniany jest przez europosłów Jerzy Buzek i czy... przeczytała wszystkie części Harry'ego Pottera.
 


 

 

Monika Kluf

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku