strona główna

Zamiast się opalać, poznają zabytki


Kluczborscy seniorzy zwiedzają podczas wakacji zabytki i drewniane kościoły powiatów kluczborskiego i oleskiego.
Emeryci odwiedzili już trzy gminy - Kluczbork, Byczynę i Wołczyn, wybrali się także do powiatu oleskiego, w planach pozostała jeszcze tylko gmina Lasowice. Pomysłodawcą cyklu czterech autokarowych wycieczek jest Franciszek Zając z kluczborskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który w jednym z ogólnopolskich dzienników przeczytał o podobnym przedsięwzięciu w Poznaniu. Swoją ideą zainteresował Starostę Kluczborskiego – Piotra Pośpiecha, Burmistrza Kluczborka – Jarosława Kielara i Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną. Gmina Kluczbork zapewniła autokar, natomiast powiat zajął się organizacją każdego wyjazdu. Pracownicy Referatu Promocji Starostwa zorganizowali dostęp do zwiedzanych zabytków i umówili osoby, które opowiadały o historii poszczególnych miejsc. Powiat zapewnił ponadto podczas każdej z wycieczek ciepły poczęstunek dla uczestników.
- Wielu z nas po raz pierwszy miało możliwość zobaczenia miejsc, o których czytaliśmy w przewodnikach i folderach. Dzięki temu, że jeździliśmy autokarem, na wycieczkę mogły pojechać osoby niepełnosprawne. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i świetną organizację – mówi Franciszek Zając. Wakacyjne wypady cieszą się olbrzymim powodzeniem. Na każdą wycieczkę może pojechać 42 osoby, ale chętnych jest dużo więcej.
- To nie tylko samo oglądanie zabytków, ważne jest to, że tam gdzie jedziemy możemy się spotkać z ludźmi, którzy opowiadają nam wiele interesujących rzeczy o historii tych miejsc – podkreślają uczestnicy.

Podczas pierwszej wycieczki emeryci zwiedzali gminy Kluczbork i Byczyna. Rozpoczęli od wizyty w Pasiece Zarodowej w Maciejowie, gdzie wiele dowiedzieli się o hodowli pszczół, produkcji miodu i związkach tego miejsca z Ks. Janem Dzierżonem. Sporo osób na pamiątkę zabrało stąd słoiczek miodu, który można było kupić w sklepiku przy Pasiece. W Byczynie grupa zobaczyła m.in. kościół św. Mikołaja, mury obronne i fosę. O historii miasta opowiadali pracownicy referatu promocji byczyńskiego magistratu. Później wycieczka udała do Gołkowic, do gospodarstwa agroturystycznego Janusza Jasińskiego. Po ciepłym posiłku niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję pojeździć konno. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w grodzie rycerskim Biskupice-Brzózki. Gospodarze z rezydującego tam bractwa rycerskiego oprowadzili seniorów po obiekcie i zorganizowali specjalny pokaz, w czasie którego każdy mógł zobaczyć jak wyglądał średniowieczny rycerz i przekonać się ile waży zbroja rycerska.

   

Drugi wyjazd do gminy Wołczyn również zostawił niesamowite wrażenia. Seniorzy odwiedzili drewniane kościółki w Brzezinkach, Wierzbicy Górnej, Wierzbicy Dolnej, Świniarach i Rożnowie. W tym ostatnim miejscu duże wrażenie zrobił na nich przykościelny grobowiec – piramida. W samym Wołczynie zwiedzili m.in. kościół Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. W czasie trzeciego wypadu grupa zwiedziła kościoły w Bąkowie, Jamach, Kozłowicach, drewniany kościół pielgrzymkowy pw. Św. Anny i kościół pw. Bożego Ciała w Oleśnie. W Borkach Wielkich emerytów przyjęli w swoim klasztorze Franciszkanie, którzy oprowadzili ich po kościele i opowiedzieli historię zgromadzenia. W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się jeszcze w kościółku w Starym Oleśnie.

Cykl wycieczek zakończy 11 sierpnia wyjazd do gminy Lasowice Wielkie. Seniorzy podkreślają, że autokarowe wypady, to „strzał w dziesiątkę” i zamierzają je kontynuować w przyszłym roku. Jak już zwiedzą zabytki powiatów kluczborskiego i oleskiego ruszą dalej - w Opolszczyznę.
 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku