strona główna

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kluczborku

 

W sobotę 17 maja na kluczborskim rynku odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Udział w obchodach wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin, reprezentanci służb mundurowych oraz oddziały straży pożarnej z terenu powiatu.

Po przeglądzie pododdziałów i podniesieniu flagi państwowej na maszt, wręczono odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie służbowe. Starosta Kluczborski - Piotr Pośpiech uhonorował siedmiu strażaków nagrodą Starosty za znakomitą pracę na rzecz ratowania życia i mienia mieszkańców powiatu kluczborskiego oraz wzorową służbę w Straży Pożarnej. Wyróżnienia otrzymali: asp. sztab Stanisław Zubrzycki, st asp. Adam Bar, Jarosław Nylec, asp. sztab. Krzysztof Nowicki, Marek Wyrwa, Anna Włodarczyk oraz Katarzyna Sypko-Kubicka.

 

 

 

 

Sylwetki laureatów Nagrody Starosty Kluczborskiego:

Asp. sztab. Stanisław Zubrzycki - pracę w Straży Pożarnej rozpoczął w 1979 roku. Podczas swej 30-letniej służby zapisał się na kartach historii pożarnictwa nie tylko jako świetny fachowiec, ale również znakomity sportowiec, odnoszący sukcesy indywidualne i drużynowe w skali kraju, europy, a nawet świata. Trudno tu wymieniać wszystkie osiągnięcia Stanisława Zubrzyckiego, dość powiedzieć, że jeszcze w zeszłym roku wraz ze swymi dużo młodszymi kolegami reprezentował Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Kluczborku w sporcie pożarniczym na szczeblu wojewódzkim. Stanisław Zubrzycki w tym miesiącu żegna się ze Strażą Pożarną i odchodzi na zasłużoną emeryturę.

St. asp. Adam Bar - jest długoletnim pracownikiem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kluczborku z 25-letnim stażem służby. Aktualnie zajmuje stanowisko dowódcy zmiany. Jego praca w Straży Pożarnej jest kontynuacją tradycji rodzinnych i zarazem pasją życiową, co wymiernie przekłada się na jakość wykonywanych przez niego zadań. Świadczy o tym choćby fakt, że niejednokrotnie wyróżniany był za wzorowo prowadzone akcje ratowniczo-gaśnicze. Ambitny, odważny, wysportowany, z ogromnym doświadczeniem zawodowym stanowi wzór do naśladowania dla swoich młodszych kolegów. Strażak, który do wykonywania powierzonych obowiązków angażuje nie tylko swój profesjonalizm, ale i serce, z pewnością zasługuje na takie wyróżnienie.

Jarosław Nylec - z pożarnictwem związany jest od 12 roku życia. W chwili obecnej pełni funkcję Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczynie. Jarosław Nylec to strażak-pasjonat i nie sposób przecenić jego wkładu w rozwój pożarnictwa na terenie gminy Wołczyn. Jego niezwykłe zaangażowanie w sprawy strażackie oraz życie całej gminy jest powszechnie znane i nie można mieć wątpliwości, że dzięki niemu jednostki z terenu gminy Wołczyn prezentują tak wysoki poziom fachowości. Utrzymywanie stałej gotowości operacyjnej na tym poziomie oraz dbałość o profesjonalizm strażaków-ochotników, wymiernie przekłada się na całość funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego, a co za tym idzie bezpieczeństwo naszego powiatu.
 

Asp. sztab. Krzysztof Nowicki - tego strażaka chyba nikomu w Kluczborku i okolicach przedstawiać nie trzeba. Zdobył tytuł "Strażak Roku" w zakończonym niedawno konkursie Nowej Trybuny Opolskiej. To postać powszechnie znana i chluba tutejszej jednostki ratowniczo-gaśniczej, bo rzeczywiście jest się kim pochwalić. 25-letnie doświadczenie, profesjonalizm, olbrzymia wiedza oraz prawdziwe powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu stanowią najlepsze możliwe połączenie. I dopóki tacy strażacy będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem, możemy spać spokojnie.


Marek Wyrwa - strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Chudobie, zwycięzca konkursu NTO "Strażak Roku" wśród strażaków ochotników. Zajmuje się nie tylko gaszeniem pożarów, ale również aktywnie uczestniczy w życiu wsi. Świetny organizator i dobry duch swojej jednostki. Doskonale sprawdza się w roli prezesa OSP Chudoba, którą to funkcje pełni od kilku lat. Marek Wyrwa mimo swojego młodego wieku stanowi wzór do naśladowania.


Anna Włodarczyk - pracownik Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Katarzyna Sypko-Kubicka - pracownik Ośrodka Pomocy społecznej. Od roku 2003 są związane ze strażą pożarną, ściśle współpracując z tutejszą Komendą Powiatową w zakresie pomocy psychologicznej dla strażaków oraz osób poszkodowanych podczas zdarzeń. Pani Anna i Katarzyna są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Kujakowicach Dolnych, posiadają odpowiednie przeszkolenie pożarnicze, biorąc czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Od roku 2007 Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu powołał obie Panie na stanowisko Wojewódzkiego Specjalisty d/s Ratownictwa w zakresie pomocy psychologicznej strażakom oraz ofiarom wypadków i innych zdarzeń.

 

 

 

 


Patronat medialny:

  

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku