strona główna

Ortograficzne pułapki im niestraszne

 

Ponad trzydziestu gimnazjalistów z 12 szkół powiatów kluczborskiego i oleskiego pisało 10 marca w kluczborskim Ogólniaku IV Powiatowe Dyktando zorganizowane przez Powiatowy O¶rodek Doskonalenia Nauczycieli. Tekst młodym mistrzom ortografii podyktował Starosta Kluczborski – Piotr Po¶piech.
– Co prawda mam wykształcenie humanistyczne, ale zdarza mi się czasami popełniać błędy ortograficzne. Raczej obawiałbym się stan±ć z wami w szranki do tego dyktanda – mówił do uczestników chwilę przed rozpoczęciem.

Na sali siedzieli rzeczywi¶cie najlepsi z dwóch powiatów, którzy zostali wyłonieni z ok. 400 osób. Eliminacje przeprowadzano w szkołach w listopadzie ubiegłego roku.
Triumfatork± IV Powiatowego Dyktanda została Adrianna Hołdys z Publicznego Gimnazjum w Byczynie. Tuż za ni± uplasował się Jakub Grajcar reprezentuj±cy PG nr 2 w Ole¶nie, trzecie miejsce przypadło Karolinie Wilkoszewskiej z PG nr 5 w Kluczborku.

Nie było bezbłędnych prac, laureatka popełniła 1 bł±d ortograficzny i dwa interpunkcyjne. Każda praca była poprawiana przez 2 polonistów, 3 błędy interpunkcyjne traktowano jako ortograficzny. Uczniowie najwięcej problemów mieli z pisowni± „h” i „ch”, „nie” z różnymi czę¶ciami mowy oraz cz±stki „-by”.
- Tekst nie był łatwy, poziom wyższy niż na dyktandach w gimnazjum, ale na pewno do tych ogólnopolskich mu daleko, choć gdyby wzi±ł filolog, to prawdopodobnie kilka błędów by popełnił – mówi Iwona Baldy, doradca metodyczny PODN i główna organizatorka dyktanda. Uważa, że poziom był zdecydowanie wyższy niż w zeszłym roku, ale generalnie z ortografi± w¶ród młodych ludzi jest coraz gorzej. Dzieci mniej czytaj±, ale też mniej zwraca się uwagę na poprawne pisanie w szkołach. W klasach I-III nauczyciele często za mało pracuj± nad ortografi±, póĽniej „gna się z lekturami” i nie ma na to zwyczajnie czasu.

Organizowane od kilku lat Powiatowe Dyktando, to przede wszystkim zabawa z nutk± rywalizacji i sprawdzenia swoich umiejętno¶ci.
- Nie chcemy łapać uczniów na niewiedzy, ale raczej pokazać, że mog± napisać trudny tekst lepiej niż w szkole. To ma być dobra zabawa, a nie stres – mówi Iwona Baldy. W przyszłym roku z okazji pi±tej jubileuszowej imprezy chce zaprosić do dyktanda lokalnych vip-ów: włodarzy gmin, dyrektorów firm, lekarzy, dziennikarzy itp.
 

Od lewej w pierwszym rzędzie: Adrianna Hołdys, Jakub Grajcar, Karolina Wilkoszewska, Karolina Olejnik.

Z tyłu: Piotr Po¶piech - Starosta Kluczborski i Iwona Baldy - organizator Dyktanda.

 

 

 

Tekst dyktanda:

Na wpół przemy¶lana miniopowie¶ć pocz±tkuj±cego reportażysty

Ojej! Cóż to za zatrważaj±cy widok! Lustro na pewno nie kłamie. Nie wygl±dam nazbyt dobrze. Powiedziałbym nawet, że ohydnie. Skórę mam tu i ówdzie zszarzał± czy też spopielała, na policzkach zaczynaj± wykwitać purpurowe rumieńce, krople chłodnego potu zraszaj± me czoło. Czuję się byle jak, z każd± chwil± coraz gorzej. Chyba się ciężko rozchoruję. Prawie mam gor±czkę. Jutro bez w±tpienia będę mieć chrypę. Kto wie, może już po południu zacznę kaszleć i kichać? Rano będę wpółprzytomny. Ból w krzyżach, strzykanie w ko¶ciach nie pozwoli mi podnie¶ć się z łóżka. Niemalże jestem pewien, że nie ominie mnie jaka¶ wysypka. Już czuję niepokoj±ce mrowienie. Moja choroba to żadna błahostka. Nie jestem ani cherlakiem, ani też hipochondrykiem. Widocznie grabieżcza chmara ż±dnych ludzkiej krwi bakterii zaatakowała mnie na dobre. Nie ma mowy, abym jutro poszedł do szkoły. Jest rzecz± pewn±, że nie dam rady. Wprawdzie heroicznie, za spraw± hartu ducha mógłbym pój¶ć na klasówkę z matematyki, ale moje ogromne po¶więcenie przyniosłoby same szkody, byłoby nadaremne. Tylko pozarażałbym wszystkich. Sam też poczułbym się znacznie gorzej. Nie mogę się wahać ani działać pochopnie. Muszę zostać w domu. Z takim choróbskiem nie ma żartów. Do szkoły pójdę dopiero pojutrze. Nie mogę przecież opu¶cić zawodów lekkoatletycznych. Wszak jestem kapitanem naszej drużyny. ¦wietnie skaczę wzwyż i w dal, nieĽle rzucam oszczepem, jestem mistrzem w biegu na przełaj. Honor mi nie pozwala zawie¶ć kolegów, kibiców i trenera.

(oprac. D. Krzyżyk)


Laureaci:
I miejsce – Adrianna Hołdys – Publiczne Gimnazjum w Byczynie (opiekun: Kalina Włodek)
II miejsce – Jakub Grajcar – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Ole¶nie (opiekun: Dagmara Staniszewska)
III miejsce – Karolina Wilkoszewska – Publiczne Gimnazjum nr 5 w Kluczborku (opiekun: Alicja Lachowska)
wyróżnienie – Karolina Olejnik – Publiczne Gimnazjum w Gorzowie ¦l±skim (opiekun: Wiera Frankiewicz)

 

Komisja oceniaj±ca prace:
- Iwona Baldy – nauczyciel ZSO w Kluczborku, doradca metodyczny PODN w Kluczborku;
- Dorota Matl±g-Styrczewska – PG w Bogacicy;
- Beata Rasztar – PG w Rudnikach;
- Beata Cie¶lak – PG w Gorzowie ¦l±skim;
- Wioleta NiedĽwiecka – PG nr 5 w Kluczborku;
- Grażyna Olejniczak – PG w Kujakowicach Górnych;
- Karina Kłosiak-Chwiłka – PG w Praszce.

Sponsorzy:
Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Urz±d Miejski w Kluczborku, Cuprod, Bank Spółdzielczy w Wołczynie, Wydawnictwo Szkolne PWN.
 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku