strona główna

Pierwsze powiatowe Święto plonów

9 września w Wierzbicy Dolnej odbyły się pierwsze Gminno-Powiatowe Dożynki. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później korowód przy akompaniamencie orkiestry dętej z Byczyny przemaszerował przez wieś na plac przy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbył się dożynkowy festyn oraz Jarmark Powiatowy.

Organizatorzy dla uczestników dożynek przygotowali konkursy i mnóstwo innych atrakcji.
Na jarmarku swoje stoiska wystawili m.in.: producenci miodu i produktów pszczelich; drobni wytwórcy i rzemieślnicy; podmioty oferujące usługi turystyczne; lokalni artyści; stowarzyszenia; powiaty; gminy.

Odwiedzający jarmark mogli wybrać najładniejsze stoisko. Największe uznanie zdobyła ekspozycja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Olesna, serwująca przybyłym gościom między innymi wyśmienite kanapki. Drugie miejsce zajęła Pasieka Zarodowa w Maciejowie, która kusiła degustacją pszczelarskich produktów. Trzecie miejsce zajęło Koło Łowieckie NR 5 „Świt” z Wołczyna.

Żadne święto plonów nie mogłoby się obejść bez konkursu koron dożynkowych. Najładniejsze wieńce dożynkowe wybierano w dwóch kategoriach: - najładniejsza korona w Gminie Wołczyn – w tej kategorii konkursu wzięły udział tylko korony dożynkowe z sołectw Gminy Wołczyn; - najładniejsza korona w powiecie kluczborskim – w tej kategorii konkursu wzięły udział korony dożynkowe z całego powiatu kluczborskiego (gminy: Kluczbork, Wołczyn, Byczyna, Lasowice Wielkie).

W pierwszej kategorii triumfowało Sołectwo Komorzno, drugie miejsce przypadło Sołectwu Wierzbica Dolna, a trzecie – Sołectwu Świniary Wielkie. Najładniejszy wieniec w powiecie uwiło Sołectwo Jasienie. Drugie miejsce zdobyło – Sołectwo Bruny, trzecie – Sołectwo Roszkowice. W konkursie koron żniwnych startowało 18 sołectw. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w kwocie: I miejsce - 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł. Pozostałe delegacje za sam udział otrzymały po 100 zł.

 

Na scenie, aż do wieczora odbywały się występy artystyczne dzieci i młodzieży z ośrodków kultury powiatu kluczborskiego. Publiczność największymi brawami nagrodziła występ Zespołu "BURAKY" złożonego z samorządowców. Sporym zainteresowaniem cieszył się także pokaz ratownictwa drogowego i medycznego, zorganizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku. Na koniec dożynek zagrała gwiazda - Zespół HAPPY END, wieczorem do tańca przygrywała grupa EX-ZARYS.

Całość uroczystości poprowadziła Halina Nabrdalik z Radia OPOLE. Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Kluczborku, Wołczyński Ośrodek Kultury, Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna i Rada Sołecka Wierzbicy Dolnej. Patronatem medialnym imprezę objął tygodnik "Kulisy Powiatu".

Dożynki powiatowe, to wydarzenie, które odbyło się po raz pierwszy. Rolnicy w tym roku zakończenie żniw mogli świętować na dożynkach organizowanych przez poszczególne gminy, jak i na tej dodatkowej imprezie, która miejmy nadzieję na stałe wpisze się do kalendarza.

 

 

 

zobacz:

List Wicemarszałka Sejmu RP - Jarosława Kalinowskiego skierowany do organizatorów i uczestników Gminno-Powiatowych Dożynek w Wierzbicy Dolnej

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku