strona główna

Wojewódzkie Święto Plonów w Byczynie


Choć 14 września pogoda nie była łaskawa do świętowania, mimo to opolscy rolnicy licznie przybyli do Byczyny na Wojewódzkie Dożynki. Gospodarzami i organizatorami przedsięwzięcia byli: Józef Sebesta - Marszałek Województwa Opolskiego, Piotr Pośpiech - Starosta Kluczborski oraz Ryszard Grüner - Burmistrz Byczyny.

Imprezę rozpoczął barwny korowód, który przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszedł z Rynku na Stadion Miejski w Byczynie. Tworzyły go dorożki, przyczepy
z dowcipnymi scenkami, zespoły ludowe oraz delegacje opolskich gmin prezentujące korony żniwne. Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna, koncelebrowana przez biskupów: opolskiego - Jana Kopca i kaliskiego - Stanisława Napierałę, podczas której wszyscy wyrażali wdzięczność za tegoroczne plony.

W byczyńskim święcie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych: Andrzej Klarkowski - Doradca Prezydenta RP; Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Posłowie oraz przedstawiciele opolskich samorządów, m.in.: Ryszard Wilczyński - Wojewoda Opolski.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników dożynek. Na scenie, aż do wieczora odbywały się występy zespołów artystycznych. Sporym zainteresowaniem cieszył się także mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną rolników i kadrą opolskich samorządowców. Po zaciętej walce spotkanie zakończyło się dwubramkowym remisem.

Święto Plonów stało się dobrą okazją do zapoznania się z atutami opolskiej wsi, która wspaniale promowała własne możliwości i zwyczaje. Na odbywającym się z tej okazji jarmarku swoje stoiska wystawiali m.in.: drobni wytwórcy, rzemieślnicy, artyści produktów lokalnych; podmioty oferujące usługi turystyczne i stowarzyszenia.

Tradycyjnie dla tego typu uroczystości odbył się konkurs koron żniwnych, w którym brało udział pięćdziesiąt pięć eksponatów z całego województwa. Najładniejsze wieńce dożynkowe wybierano w dwóch kategoriach: koron ziarnkowych i kłosowych. W pierwszej kategorii zwycięską okazała się korona z Magnuszowic (gmina Niemodlin), zaś wśród koron kłosowych pierwsze miejsce zdobyły: korona z Mionowa (gmina Głogówek) i Kujakowic Dolnych (gmina Kluczbork).

Uroczysta gala dożynkowa była również doskonałą okazją dla wyróżnienia osób ZASŁUŻONYCH DLA ROLNICTWA oraz ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO, które wspierają rozwój naszego regionu.

Wszystkim osobom i organizacjom, które przyczyniły się do przygotowania Dożynek Wojewódzkich organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku