strona główna

Goście z Bad Dürkheim w powiecie kluczborskim

 

W dniach 09-12 lipca na zaproszenie Starosty Kluczborskiego Piotra Pośpiecha gościła w powiecie kluczborskim trzydziestoosobowa oficjalna delegacja z partnerskiego powiatu Bad Dürkheim. Grupie niemieckiej przewodziła wybrana niedawno na kolejną kadencję Starościna Sabine Röhl, z delegacją przybyły także Księżniczka Wina oraz Królowa Ślimaków.
Niemieccy partnerzy pierwszego dnia zwiedzili m.in. jeziora turawskie. O potencjale turystycznym akwenów, ale i kłopotach z sinicami opowiadał wójt gminy Turawa Waldemar Kampa. Wieczorem podczas powitalnego grilla Starosta Pośpiech pogratulował swojej odpowiedniczce sukcesu w wyborach, wręczając jej kosz kwiatów. Gościem wieczoru była Wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

W piątek goście z Niemiec wzięli udział w X Międzynarodowym Turystycznym Seminarium Naukowo-Szkoleniowym organizowanym przez Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną oraz Starostwa Powiatowe w Kluczborku i Oleśnie, zwiedzali także kluczborskie muzeum i kościół ewangelicki. Podczas towarzyszącego seminarium jarmarku na kluczborskim rynku winiarze z Bad Dürkheim wystawili stoisko, na którym prezentowali charakterystyczny dla swojego regionu produkt turystyczny wino marki „Pfalz”. Na drugim stanowisku promowano odbywający się co roku „Maraton Drogi Winnej”, zachęcając do uczestniczenia w nim biegaczy z powiatu kluczborskiego.
Po południu delegacja zwiedziła w Kujakowicach Górnych Przedsiębiorstwo „Kłos” Beniamina Godyli – producenta śląskiego kołocza oraz Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury.

W sobotę grupa poznawała zabytki Opola, zwiedziła drewniany kościółek w Bierdzanach, a późnym popołudniem wzięła udział w odbywającym się w Byczynie Festynie Samorządów. Wizytę zakończyła uroczysta kolacja w Byczynie, którą wspaniałym występem uświetniła młoda para taneczna Michał Marzec i Kornelia Durka.

Podczas wizyty narodziły się nowe pomysły na zacieśnienie współpracy z dziedziny turystyki, nawiązano także kontakty pomiędzy osobami zajmującymi się sportem młodzieżowym, co być może zaowocuje w przyszłości wymianą młodych sportowców obu powiatów. Goście z Bad Dürkheim już teraz zaprosili delegację powiatu kluczborskiego na przyszłoroczne uroczyste obchody 10-lecia partnerstwa, które odbędą się na zamku Hambach.


Wizyta niemieckiej delegacji była częścią projektu „Sąsiedztwo, które nas rozwija”, realizowanego przez kluczborskie Starostwo Powiatowe przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku