strona główna

Chór z Bad Dürkheim śpiewał także po polsku

Niezwykłych przeżyć dostarczył nam chór dziecięcy "Pfälzer Weinkehlchen" z partnerskiego powiatu Bad Dürkheim, który gości w powiecie kluczborskim. Młodzi wokaliści wystąpili już w Wołczynie, kościele ewangelickim w Kluczborku i kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

Chór z Bad Dürkheim działa od 61 lat. Trudno policzyć ilu śpiewaków wystąpiło w nim przez te wszystkie lata. Ale szacuje się, że na pewno ponad 600. W swoim repertuarze chór Pfälzer Weinkehlchen ma przede wszystkim pieśni religijne i ludowe śpiewane i w języku ojczystym i w nadreńskim dialekcie. Część wykonują też po angielsku. Jeśli występują przed zagraniczną publicznością, starają się przygotować utwory w języku danego kraju. Tak też było tym razem.

Goście z Bad Dürkheim przygotowali dwa utwory po polsku – jeden ludowy, drugi to znana i ważna dla Polaków pieśń, której refren zaczyna się od słów „Madonno, Czarna Madonno...”. Obie wykonane bardzo poprawną polszczyzną, tak samo zresztą jak cały koncert i w Wołczynie i w kościele ewangelicko – augsburskim, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

Śpiewacy z chóru Pfälzer Weinkehlchen mają od 6 do 18 lat. Po raz pierwszy goszczą w Polsce. W programie tej wizyty oprócz koncertów mają też warsztaty, podczas których ćwiczą nowe piosenki, odbywają próby.

Kierownikiem chóru jest Andreas Fischer – Schmidt, który dał się poznać nie tylko jako świetny dyrygent chóru, przyjaciel młodzieży, ale także multiinstrumentalista i śpiewak. Mieliśmy okazję posłuchać jego gry m.in. na flecie i na organach w kościele ewangelickim.

- Jesteśmy pod wrażeniem tej wizyty – mówi kierownik chóru. - Dzieciom się tutaj podoba.

Oprócz koncertów i prób śpiewacy byli między innymi na Jasnej Górze, gdzie mieli okazję dać krótki koncert, podziwiali także dinozaury w krasiejowskim Jura Parku.

- Po takim przyjęciu chętnie byśmy tu przyjechali jeszcze raz - mówi Andreas Fischer – Schmidt.

- Mieliśmy dużą tremę przed wykonaniem utworów, zwłaszcza, że jeden z tych utworów to bardzo znana ważna dla was pieśń – dodaje jedna z chórzystek Isabel de la Haye. - Ale po reakcji publiczności, która była wspaniała, wiedzieliśmy że się podobało. I bardzo nam z tego powodu miło.

Chórzyści przyjechali ze swoimi rodzicami i opiekunami. Był też z nimi koordynujący od lat współpracę powiatu Bad Dürkheim z regionami partnerskimi w Europie – Manfred Letzelter.

 
Ze strony powiatu kluczborskiego nad wizytą gości z Niemiec czuwali: Maria Żurek (kierownik referatu) i Piotr Nowak z Referatu Promocji w kluczborskim starostwie.
 

 

 

 

Pieśń "Czarna Madonna" w wykonaniu chóru (.mp3)

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku