strona główna

Jak się ustrzec przed groźnym zakażeniem bakteryjnym

 

Teresa Maras, wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kluczborku:

- W związku z zakażeniami bakterią E.coli na zachodzie Europy mamy pod szczególną kontrolą duże sklepy i hurtownie, które mogą sprowadzać warzywa i owoce z krajów, gdzie wystąpiły przypadki zakażeń. Chodzi o identyfikację pochodzenia tych produktów. Gdyby pochodziły one z tamtych rejonów, pobieramy próbki. Do tej pory przebadane przez nas produkty były bez zarzutu. Nie mniej uczulamy wszystkich aby przestrzegali zasad bezpiecznego spożycia surowych warzyw i owoców.


Kupujemy zatem tylko świeże i zdrowe warzywa oraz owoce, bez oznak zepsucia, zapleśnienia i ognisk gnilnych. Ich obecność może być źródłem zakażenia bakteryjnego. Kupujemy żywność wiadomego pochodzenia. Ograniczamy do minimum transport surowych warzyw i owoców od miejsca zakupu do domu. Wysoka temperatura i czas sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Zachowujemy higienę w domu, czyli: nie przechowujemy w lodówkach i zamrażarkach niemytych warzyw i owoców.

 

Zachowujemy segregację, tzn. nie przechowujemy razem surowych warzyw i owoców z gotowanymi potrawami. Dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i sparzamy warzywa i owoce, szczególnie jeśli jemy je na surowo. Bez wyjątku, podkreślam, gdyż spotkaliśmy się z opiniami osób, które uważają, że sałaty lodowej czy kapusty pekińskiej, czy zwykłej kapusty nie trzeba być, bo mają scalone liście. Warzywa wyraźnie zanieczyszczone ziemią myjemy przy użyciu szczoteczki, tylko do tego celu przeznaczonej, do mycia używamy bezpiecznej wody, a jeśli mamy wątpliwości – przegotujmy ją.

 

Staramy się przechowywać świeże warzywa i owoce w chłodnym miejscu. Nie przechowujmy surowych warzyw i owoców zbyt długo, nawet w lodówce. Do przygotowywania potraw z surowej żywności używaj oddzielnego noży, desek do krojenia. Myjemy i odkażamy wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane przy myciu oraz sporządzaniu potraw. Myjemy ręce przed kontaktem z żywnością oraz po każdej wykonywanej czynności podczas przygotowywania, myjemy ręce po każdorazowym wyjściu z toalety.
 

Monika Kluf

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku