strona główna

Dziesięć lat udanej współpracy

Delegacja z powiatu kluczborskiego przebywała powiecie Bad Dürkheim (Nadrenia Palatynat) z okazji dziesięciolecia partnerskiej współpracy obu powiatów.

Gospodarze przygotowali bogaty program wizyty, który obejmował między innymi zwiedzanie winnic, z których słynie Bad Dürkheim. Stanowią one podstawę gospodarki tego regionu. A ogromne połacie winorośli są jednym z głównych elementem krajobrazu na tych terenach.

Interesującym punktem programu była wizyta w nowoczesnej, ekologicznej spalarni śmieci, możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania takiego zakładu, rozwiązaniami technicznymi i korzyściami jakie taki zakład wnosi dla środowiska.

Kluczborska delegacja miała także okazję uczestniczyć w Mszy Świętej w kościele katolickim w miasteczku Forst, którą odprawiał polski kapłan, ks. Stankiewicz, pochodzący nawiasem mówiąc z Opolszczyzny. Stąd wizyta delegacji z jego rodzinnych stron sprawiła mu szczególną przyjemność, czemu dał wyraz w wystąpieniu na zakończenie nabożeństwa.

Głównym punktem programu wizyty była uroczystość dziesięciolecia partnerstwa na Zamku Hambach, kojarzącym się zresztą z Polską i Polakami, gdyż w 1832 roku spora ich uczestniczyła w patriotycznym festynie wraz z przedstawicielami innych nacji. Goście z Polski mieli okazję się o tym dowiedzieć nieco więcej podczas zwiedzania wystawy na Zamku Hambach, które poprzedziło jubileuszową uroczystość.
 

      


Tej zaś gospodarze nadali szczególną oprawę zapraszając przedstawicieli niemieckiego parlamentu, władz landu, przedstawiciele gmin tworzących powiat Bad Dürkheim. Byli też obecni ci, którzy zapoczątkowali partnerską współpracę 10 lat temu, czyli Stanisław Rakoczy, ówczesny starosta kluczborski, dziś poseł na Sejm, oraz poprzedni starosta Bad Dürkheim – Georg Kalbfuss

Dzisiejsi depozytariusze partnerskiej umowy sprzed dekady, którzy kontynuują dzieło poprzedników podkreślali podczas swoich wystąpień na uroczystej gali korzyści wynikające z partnerstwa dla obu stron. O tym, że jest to już partnerstwo obywatelskie, między stowarzyszeniami, grupami młodzieży, przekształcające się w trwałe przyjaźnie. Jest nawet jedno partnerskie małżeństwo ( o tym szerzej wkrótce w rozmowie z starostą Bad Dürkheim Sabine Röhl i starostą kluczborskim Piotrem Pośpiechem).

Poszczególne punkty uroczystości były przeplatane występami artystycznymi przygotowanymi przez stronę polską i niemiecką. Ze strony gospodarzy wystąpił chór dziecięcy, który wykonał jedną z pieśni po polsku oraz śpiewaczka, która przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec wykonała m.in. utwory Szopena i Wieniawskiego. Dwie nasze pary taneczne i trzy wokalistki ze Studia Piosenki w Młodzieżowym Domu Kultury swoimi występami zrobiły ogromne wrażenie na publiczności. Starosta Piotr Pośpiech jest już po wstępnych rozmowach z starostą Sabine Röhl w sprawie wyjazdu tancerzy z kluczborskiego Dance Center i młodych ludzi ze Studia Piosenki w MDK na dwutygodniowe warsztaty do powiatu Bad Dürkheim.

Młodzież pokazała swój talent także w czasie wizyty na festynie w ptasim parku w Hassloch, gdzie wokalistki dały spontaniczny występ porywając mieszkańców do wspólnej zabawy.

 

Uroczystość zakończyło podpisanie dokumentu będącego odnowieniem umowy partnerskiej sprzed dekady.


Delegacja z powiatu miała okazję poznać walory krajobrazu podczas wyprawy do Deidesheim odkrytym autobusem. Tam zaś można było podziwiać niezwykle urokliwą architekturę zabytkowego miasteczka, które odrestaurowuje kolejne budynki dzięki sporej finansowej pomocy Unii Europejskiej i landu.
 


 

Po spotkaniu w siedzibie Związku Winiarzy i Domu Niemieckiej Drogi Winnej, była też okazje by spotkać się z koronowaną głową, czyli z jedną z księżniczek winnych, których zadaniem jest promowanie winnic, winiarstwa i samych win. Podczas całej wizyty było mnóstwo okazji do wymiany wrażeń i doświadczeń z gospodarzami odwiedzanych miejscowości.

O zaletach partnerstwa mówiła też konsul RP w Niemczech Jolanta Kozłowska, która przyjechała do powiatu Bad Dürkheim m.in. po to, by spotkać się z kluczborskim starostą. O tym czego od nas mogą się nauczyć Niemcy szerzej w rozmowie z panią Konsul.

Przygotowaniem wizyty w ramach projektu "Razem świętujemy Jubileusz 10-lecia partnerstwa" zajmował się Referat Promocji w Starostwie Powiatowym w Kluczborku, a jej koordynatorem był Piotr Nowak.

Projekt był wspierany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.
 


 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku