strona główna

Ponad 70 osób przyszło oddać krew


Tylu ludzi zareagowało na apel o pomoc w poszukiwaniu dawcy szpiku dla Sabiny Röhl, starosty partnerskiego powiatu Bad Dürkheim, biorąc udział w zbiórce krwi zorganizowanej w szpitalu powiatowym w Kluczborku. To niespodziewanie wysoka frekwencja, biorąc pod uwagę, że apel został ogłoszony dwa dni wcześniej.

Wśród osób, które zgłaszały się w minioną środę (20 grudnia) do punktu poboru krwi na izbie przyjęć kluczborskiego szpitala byli strażacy zawodowi z Kluczborka i druhowie z ochotniczych straży z terenu powiatu, pracownicy starostwa ze swoim szefem Piotrem Pośpiechem, urzędnicy z Wołczyna, Kluczborka, żołnierze z jednostki w Szumiradzie, nauczyciele i uczniowie, pielęgniarki i lekarze ze szpitala. Krew pobierano non stop od godziny 10.00 do 15.00. Wiele osób, w tym także policjanci z kluczborskiej komendy zgłosili się już na kolejną zbiórkę 5 stycznia, w tym samych godzinach.

Wśród oddających krew były osoby, które osobiście znają Sabine Röhl i kiedy dowiedziały się, że potrzebna jest pomoc zareagowały natychmiast. Było też sporo osób, które przyszły oddać krew, by zasilić rejestr dawców szpiku. Dowiedziawszy się, że krew - oddana w ramach zorganizowanej przez powiat, szpital i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zbiórki - może pomóc także innych chorym przyszły podzielić się darem życia.

Akcja pomocy dla Sabiny Röhl jest reakcją na prośbę niemieckich przyjaciół o pomoc w znalezieniu odpowiedniego dla niej dawcy, tzw. „genetycznego bliźniaka”. Im więcej osób weźmie udział w kolejnej zbiórce krwi, tym większe są na to szanse nie tylko dla starościny Röhl, ale także dla innych chorych.
By oddać krew trzeba być zdrowym, mieć 18 – 45 lat i oddać tylko 5 ml krwi. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty i zgłosić się do izby przyjęć oddziału wewnętrznego naszego szpitala.
Krew będzie pobierana w izbie przyjęć kluczborskiego szpitala od 10.00-15.00. Akcję wspierają samorządy: powiatowy, gminne oraz lokalni przedsiębiorcy.

- Sabine Röhl znam bardzo dobrze, jest to osoba bardzo mi bliska, wielokrotnie sama organizowała wcześniej wsparcie dla osób w trudnym położeniu, w tym dla chłopca cierpiącego na białaczkę z naszego powiatu – mówi Piotr Pośpiech. - Teraz sama znalazła się w trudnym położeniu. Jesteśmy już po pierwszej zbiórce, przybliżmy jeszcze bardziej szanse na jej wyleczenie i wyleczenie innych osób, którym oddana krew może uratować życie, już 5 stycznia w naszym szpitalu - apeluje starosta, który w środę oddał krew jako pierwszy.

 

Monika Kluf

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku