strona główna

Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Tegoroczną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz powiatu i gminy Kluczbork, radni, kombatanci i harcerze. Po mszy, koncelebrowanej przez proboszcza ks. Janusza Dworzaka z Parafii MBWW i ks. Marka Sojkę z Parafii NSPJ, w kościele odbyła się krótka część patriotyczna. W okolicznościowym przemówieniu Starosta - Piotr Pośpiech mówił o znaczeniu Konstytucji 3 maja dla naszego pokolenia, a także o współczesnym patriotyzmie:

"...Wydawać by się mogło, że „patriotyzm” w obecnych czasach jest już tylko zakurzonym i bezużytecznym pojęciem. Nic bardziej mylnego. Pojęcie to nabrało nowego wymiaru. Dziś jesteśmy w pełni suwerenni i demokratyczni, zatem państwo to my, jego obywatele. Dzisiaj to my współtworzymy nasz kraj i to nie jest tylko slogan. Patriotyzm to nie tylko docenienie niepodległości czy suwerenności, ale kształtowanie postaw ogólnoludzkich, poszanowanie pracy, dyscyplina, wywiązywanie się z obowiązków. Dziś patriotyzm to po prostu postawa obywatelska, poczucie dumy narodowej i współodpowiedzialności za kraj. ...Patriotami musimy być przede wszystkim tutaj, u siebie, w powiecie kluczborskim. Nasz patriotyzm lokalny obejmuje taką część naszego społecznego życia, na którą mamy wpływ..."

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, dyplomy i pamiątkowe kroniki osobom zasłużonym dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Inwalidów Wojennych. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymał kluczborski Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

2007 © Starostwo Powiatowe w Kluczborku